Керівництво кафедри
КОВАЛЕВСЬКИЙ СЕРГІЙ ВАДИМОВИЧ
Сергій Вадимович Ковалевський, українець, народився 27 вересня 1952 року в м. Уфа. У 1970 році поступив на спеціальність «Автоматизація та комплексна механізація машинобудування» до Уфимського авіаційного інституту і в 1975 році закінчив його з відзнакою.
У 1979 році в спецраді Уфімського авіаційного інституту захистив кандидатську дисертацію, присвячену вдосконаленню технологічних процесів хонінгування деталей авіаційних конструкцій. До 1981 року працював інженером науково-дослідного сектору, а потім – асистентом на кафедрі «Металорізальні верстати та засоби автоматизації».
З серпня 1981 року до квітня 1985 року працював у НВО «Чорметмеханізація» м. Дніпропетровська старшим науковим співробітником лабораторії верстатів з ЧПК, а потім завідувачем відділу застосування засобів робототехніки і маніпуляторів в металургії. За цей період вдосконалювався як фахівець в області створення дільниць верстатів з ЧПК, розробки та впровадження технології виготовлення ремонтно-експлуатаційних виробів металургійного обладнання заводів чорної металургії.
З 29 квітня 1985 року, обраний за конкурсом, працював на посаді доцента кафедри «Технологія машинобудування» Краматорського індустріального інституту. У 1987 році перейшов на кафедру «Металорізальні верстати та інструменти», а з 1 червня 1990 року був обраний на посаду завідувача кафедри «Технологія машинобудування».
У квітні 1993 року успішно захистив у спецраді Київського політехнічного інституту докторську дисертацію за спеціальністю 05.02.08 - Технологія машинобудування на тему «Інтегровані моделі технологічних систем механообробки». У 1994 році отримав атестат професора кафедри «Технологія машинобудування» Донбаської державної машинобудівної академії.
З 1996 року С. В. Ковалевським створено регіональне відділення Малої академії наук з науково-промислового профілю, яке має подальший розвиток і сьогодні об’єднує більш десяти міст регіону за 12 науковими секціями.
З 1999 року – декан і один із засновників інженерно-економічного факультету академії. За сприяння С. В. Ковалевського були створені кафедри «Менеджмент організацій» та «Економічна кібернетика».
З 2003 року – проректор з науково-педагогічної роботи.
Основний науковий напрямок роботи Сергія Вадимовича Ковалевського – моделювання й оптимізація технологічних систем.
Робота наукової школи ведеться з 3 напрямків:
- розробка, дослідження та впровадження нових технологічних методів обробки деталей машин;
- удосконалення методів технологічної підготовки виробництва;
- наукова лабораторія нейромережевих технологій та їх застосування.
Лабораторія підтримує тісні наукові зв’язки з провідними вітчизняними та закордонними науковими центрами:
- Інститутом проблем математичних машин і систем НАНУ (м. Київ);
- Інститутом кібернетики ім. Глушкова НАНУ (м. Київ);
- Інститутом проблем штучного інтелекту МОН і НАН України (м. Донецьк);
- Східноукраїнським національним університетом (м. Луганськ);
- Донецьким національним технічним університетом;
- Запорізьким національним технічним університетом;
- Науковим центром нейрокомп’ютерів РАН (м. Москва);
- Волгоградським державним технічним університетом (м. Волгоград).
Результати робот впроваджено на ЗАТ «Новокраматорський машинобудівний завод», ВАТ «Дружківський метизний завод», Краматорському відділенні АКБ «Укрсоцбанк», Слов’янському управлінні газопостачання та газифікації, а також на інших підприємствах України та СНД.
Інші теми робіт під керівництвом Сергія Вадимовича Ковалевського:
- Розробка технологічного оснащення та оптимізація технологічного процесу глибокого свердління отворів.
- Створення віртуальної лабораторії технологічних досліджень з комплексного моделювання технологічних процесів і систем на основі нейромережевих технологій.
- Розробка технологічного оснащення і відпрацювання комплексної технології забезпечення точності і якості виробів механообробки на основі управління залишковими напруженнями.
- Електроімпульсна обробка та зміцнення робочих поверхонь деталей машин.
- Технологія віброабразивного шліфування поверхонь деталей машин.
- Управління точністю технологічної системи верстатів з ЧПК.
- Діагностика технологічних процесів і розробка методів управління їх якістю робочих поверхонь деталей машин.
- Розробка і проведення технологічного консалтингу; оптимізація технологічних систем і процесів.
- Розробка технології зниження залишкових напружень та зміцнення робочих поверхонь деталей машин за допомогою ПАР.
- Розробка інженерних методів застосування програмного середовища Delcam для технологічної підготовки виробництва.
Протягом останніх 20 років Сергій Вадимович Ковалевський проводить всеукраїнські і міжнародні наукові та науково-методичні конференції з перспективних напрямків технології машинобудування, управління, економіки та перспективних технологій навчання.
Під керівництвом професора С. В. Ковалевського виконуються наукові проекти, замовником яких є уряд України. Він здійснює тісне наукове співробітництво з провідними університетами України, Болгарії, Німеччини. Наукові роботи Сергія Вадимовича Ковалевського одержали визнання фахівців як в Україні, так і за її межами. Вони приймаються до участі у престижних міжнародних конференціях і друкуються у провідних профільних журналах.
За сприяння С. В. Ковалевського впроваджується програма розвитку корпоративної культури. З його ініціативи з 2004 року в академії впроваджена нова, спільна з ЗАТ «НКМЗ», освітня програма «3-2-1», яка набула подальшого розвитку в інтегрованої з підприємствами програми підготовки фахівців (Золота медаль Міжнародної виставки «Освіта і кар’єра» у 2012 році). Також, він є автором програми Цільової індивідуальної підготовки студентів (ЦІПС), за яку академія нагородженя Дипломом і Золотою медаллю виставки «Освіта і кар’єра» у 2013 році.
Автор понад 700 спеціальних наукових публікацій, 19 наукових монографій, 180 робіт з проблем безперервної технічної освіти, 90 навчальних та методичних посібників. Автор більш 80 патентів на винаходи.
Проводить наукову співпрацю з провідними університетами України, Польщі, Сербії. Хорватії.
Успішне наукове наставництво, має власну наукову школу. Наукове керівництво Проблемною лабораторією мобільних інтелектуальних технологічних машин, Науково-дослідною лабораторією системних досліджень формування духовності та гуманізму професійної підготовки молоді. Автор програми цільової індивідуальної підготовки студентів.
Член спеціалізованих рад із захисту кандидатських та докторських дисертацій у Донбаської державної машинобудівної академії.
Член Галузевої експертної ради "Механічна інженерія" при Національному агентстві забезпечення якості освіти. Має досвід роботи в експертній раді з механіки і транспорту ДАК України. Член експертної групи з оцінювання ефективності діяльності наукових установ за науковим напрямом інженерно-технічних наук. Експерт Національного фонду досліджень України. Член експертної групи для проведення оцінювання ефективності діяльності ЗВО в частині провадження ними наукової (науково-технічної) діяльності за науковими напрямами. Член секції «Інформатика і кібернетика» за фаховим напрямом Наукової ради МОН України.
Значний досвід адміністративної роботи в академії.
Редакційна діяльність у науковому виданні - входить до складу редакційних рад, колегій низки фахових наукових видань. Активно співпрацює з видавництвами Сербії і США.
Організація і проведення наукових конференцій. Є організатором і головою оргкомітетів всеукраїнських і міжнародних наукових та науково-методичних конференцій з перспективних напрямків технології машинобудування, управління, економіки та перспективних технологій навчання; у складі програмних комітетів низки міжнародних конференцій тощо.
Член ради розвитку громад та територій при Донецькій обласній державній адміністрації. Член Громадської ради м. Краматорськ. Голова президії регіональної наукової спілки учнівської молоді з науково - промислового профілю. Голова громадської організації «Юнацький технопарк».
Академік Національної академії наук вищої освіти України. Також має фах економіста.
Має відзнаки "Відмінник освіти України", "За наукові досягнення". Переможець численних конкурсів у межах наукової, адміністративної роботи тощо.
Біобібліографічний покажчик
Наукові праці з питань вищої освіти та професійної підготовки