ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Запали свічку пам’яті за жертвами Голодомору. Борись за Україну та підтримуй воїнів!
1.jpg

Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–19...

Субота, 23 листопада 2024
Кураторська година до Дня пам'яті жертв Голодомору
5.jpg

В останню суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв голодоморів. У ХХ ст. український наро...

П'ятниця, 22 листопада 2024
В Академії відбулася зустріч до Дня Гідності і Свободи
1.jpg

День Гідності і Свободи – державне свято, яке присвячене річниці Помаранчевої революції 2004 р. ...

П'ятниця, 22 листопада 2024
Профорієнтаційна зустріч для студентів і молодих науковців з представниками miltech-компаній
1.png

Міністерство освіти і науки України в межах співпраці з проєктом технологічної мілітаризації укр...

Четвер, 21 листопада 2024
День Гідності та Свободи: 20 років Помаранчевій революції та 11 років Євромайдану
1.jpg

21 листопада в Україні щорічно відзначають День Гідності та Свободи. Цей день установлено «...

Четвер, 21 листопада 2024

На Вченій раді Академії

1.jpg

На вересневому засіданні Вченої ради заслухані важливі питання роботи ДДМА. З доповіддю про Підсумки прийому студентів в Академію у 2023 році та основні напрями профорієнтаційної роботи у 2023/2024 навчальному році. Виступив перший проректор, доцент Анатолій Фесенко.

Зокрема він зазначив, що в Академії у 2022/2023 навчальному році, як і в попередні роки, профорієнтаційна робота проводилась на закріплених наказом по Академії базах агітації.


Загальна кількість абітурієнтів, зарахованих на перший та перший прискорений курси денної форми навчання, у цьому році зменшилась на 55 осіб, і становить 177 осіб.

Зменшення кількості зарахованих до ДДМА на базі ПЗСО у 2023 році визвано збройною агресією з боку російської федерації, що сприяло відтоку молоді до закладів вищої освіти інших міст України, Європи, а також небажанням випускників залишатись і навчатись там, де проходять воєнні дії.

У 2023 році 22 вступника зараховано до Академії за особливими умовами вступу (Квота-2) (територія проведення військових дій), з яких 14 осіб – за спрощеною процедурою через складання індивідуальних усних співбесід замість національного мультипредметного тесту або ЗНО минулих років.

Відновлено роботу освітнього центру «Донбас–Україна, Крим–Україна».

У цьому році до Академії вступила певна кількість пільгової категорії абітурієнтів, а саме: учасників бойових дій – 15 осіб

У період вступної кампанії 2023 року плідна співпраця відділу СПіП з центрами зайнятості Краматорська, Тернополя та Покровська сприяла розширенню фінансування підготовки здобувачів вищої освіти в ДДМА. Цьогоріч за рахунок ваучеру будуть здобувати вищу освіту в Академії три студенти.

Відповідно до державного замовлення на 2023 рік за результатами широкого конкурсу для абітурієнтів денної та заочної форми здобуття освіти Академією було отримано наступна кількість бюджетних місць:

  • на основі ПЗСО – 33 місця. На завершення вступної кампанії 2023 року залишилися незатребуваними 2 місця;
  • на основі фахового молодшого бакалавра / молодшого спеціаліста – 35 міць. Залишилося незатребуване 1 місце;
  • на основі бакалавра – 106 місць. Залишилися незатребуваними 12 місць.

Академія у 2023 році бере участь у широкому конкурсі, де використовуються при адресному розміщенні місця державного замовлення для здобуття ступеня молодшого бакалавра на основі ПЗСО, ступеня бакалавра на основі ПЗСО та НРК5 крім спеціальності 017 Фізична культура і спорт та ступеня магістра зі спеціальностей галузей знань 05 Соціальні та поведінкові науки, 07 Управління та адміністрування, 28 Публічне управління та адміністрування.

Слід зазначити, що за результатами вступу за широким конкурсом кількість абітурієнтів-бюджетників на відповідні спеціальності значно скоротилося. По-перше це пов’язано з дистанційною формою надання знань здобувачам освіти в Україні, як наслідок слабкий рівень знань та неможливість подолання мінімального порога балів (130). По-друге, відтоку більш підготовленої молоді до закладів вищої освіти центральної, західної України та Європи.

На перший курс Академії на основі ПЗСО денної та заочної форми здобуття освіти зараховано на 58 контрактників більше, ніж у 2022 році (88 осіб).

Значне підвищення чисельності абітурієнтів-контрактників пов’язано з можливістю фінансування навчання за рахунок місцевого бюджету тільки для випускників 2023 року загально освітніх шкіл і гімназій міста Краматорськ. За цією програмою вдалося додатково зарахувати на контракт 43 особи.

У 2023 році до Академії зараховано 3 студенти із золотими медалями.

З початком повномасштабного російського вторгнення профорієнтаційна робота в регіоні в цілому залишається на невисокому рівні. Перешкодою проведення її на достатньому рівні є воєнні дії в нашому регіоні та окупація більшої кількості баз агітації Академії. Слід зазначити, що географія населених пунктів, з яких вступили абітурієнти до Академії у 2023 році, розширилась з додаванням наступних областей, міст та населених пунктів: Тернопільська, Чернігівська, Івано-Франківська, Рівненська, Черкаська, Закарпатська області, Львів та Кривий ріг. Це свідчить про те, що викладачі, які тимчасово переселилися в більш безпечні регіони України, проводять профроботу за місцем проживання.


Кількість студентів, зарахованих до груп прискореної підготовки денної та заочної форми здобуття освіти, складає 91 особу. З яких 35 осіб зараховано на місця державного замовлення. Кількість випускників структурних підрозділів ДДМА, які вступили у 2023 році до Академії, склала 53,8 % від загальної кількості зарахованих. Частина випускників структурних підрозділів або не склала Національний мультипредметний тест (ЗНО) та вступили до Академії через індивідуальну усну співбесіду на базі ПЗСО (8 осіб), або вступила до інших вишів України.

Низька підготовка випускників коледжів до предметів НМТ та ЗНО свідчить про те, що роботу щодо підготовки для успішного складання НМТ та ЗНО випускниками коледжів, необхідно починати на початку випускного курсу через систему безкоштовних підготовчих онлайн-курсів, які функціонують при ДДМА.

Також випусковим кафедрам спільно з цикловими комісіями профорієнтаційну роботу зі студентами треба проводити набагато раніше, ніж на випускному курсі. Потребує суттєвої активізації цілеспрямована робота циклових комісій і окремих викладачів наших структурних підрозділів, а також контроль з боку керівництва коледжів за результативністю роботи, направленої на вступ випускників коледжів до ДДМА.

Проаналізувавши інформацію, можна констатувати, що кафедри Мн (281 ПУА), ІСПР (124 СА), ХіОП, ФСПН (052 Пол) у цьому році спрацювали на недостатньому рівні, на спеціальності цих кафедр не вступив жоден випускник коледжу. Хоча і збільшилась, але залишається низькою кількість вступників, які вступили до Академії на заочно-прискорену форму здобуття освіти (18 осіб). Це може бути пов’язано з невеликою кількістю бюджетних місць у 2023 році, небажанням навчатися на рік більше (3 роки 10 місяців) у порівнянні з денною формою здобуття освіти (2 роки 10 місяців), та з відсутністю відстрочки від мобілізації тощо.

У 2023 році одним із недоліків вступної кампанії для вступників коледжів є участь у відкритому (широкому) всеукраїнському конкурсі для вступу за ступенем бакалавра. За результатами рейтингових списків широкого конкурсу було рекомендовано на бюджет денної та заочної форми здобуття освіти лише 29 осіб, 11 з яких – за спеціальними умовами вступу (Квота-1 та Квота 2). Кількість зарахованих на навчання до Академії на умовах державного бюджету, з урахуванням пільгової категорії вступників, склала 32 особи прискореної денної та 3 особи прискореної заочної на форми здобуття освіти станом на 28 вересня 2023 року.

Це ще раз доказує, що широкий всеукраїнський конкурс з високими конкурсними балами вступу на бюджетні місця для вишів нашого регіону неприйнятний.


На ступінь «Магістр» денної форми здобуття освіти станом на 29 вересня 2023 року зараховано до ДДМА 147 осіб (з них 56 осіб – на умовах контракту), на заочну форму здобуття освіти кількість зарахованих складає 61 особа (з них 58 осіб – на умовах контракту). Загальна кількість магістрів складає 208 осіб, з яких 49 осіб – це випускники інших ЗВО і 28 випускники ДДМА минулих років.

Для випускників-бакалаврів ДДМА 2022 року, місце проживання яких зареєстровано на особливо небезпечній території, під час вступу для здобуття ступеня магістра на таку саму спеціальність, були створені спеціальні умови вступу. Спрощеними умовами вступу, без складання вступного іспиту до магістратури, скористалися 133 здобувача освіти.

Слід зазначити, що в цьому навчальному році для вступу до магістратури на всі спеціальності передбачено складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови і тесту загальної навчальної компетенції та додатково для кон’юнктурних спеціальностей єдине фахове вступне випробування. У червні-липні 2023 року приймальною комісією було зареєстровано на основну та додаткову сесії 169 осіб денної та заочної форми здобуття освіти із 268 бакалаврів 2023 року випуску. Низький рівень реєстрації на вступні випробування серед бакалаврів Академії пов’язаний: по-перше, з фінансовими можливостями виїхати до Харківської або Дніпропетровської областей для складання іспитів; по-друге, з низьким рівнем підготовленості до складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови.

У жовтні 2022 року в Академії організовано безкоштовні підготовчі онлайн-курси для випускників шкіл та коледжів для підготовки до НМТ. На шестимісячні курси було зареєстровано 44 слухача. Навчання проводилось із залученням викладачів Академії з наступних предметів: українська мова, математика й історія України. Однак, завдяки цієї роботи лише 2 слухача підготовчих курсів після закінчення навчання вступили до ДДМА на умовах державного бюджету.

У 2023/2024 навчальному році слід приділити увагу організації безкоштовних підготовчих онлайн-курсів для випускників не тільки шкіл і коледжів (з предметів НМТ), але й для випускників-бакалаврів (з іноземної мови).

З метою покращення профорієнтаційної роботи і підвищення її ефективності у 2023/2024 навчальному році слід звернути увагу на такі аспекти:

  • пошук нових форм і методів роботи з вчителями шкіл, особливо класними керівниками випускних класів та співпраця з батьками, зокрема на батьківських зборах онлайн;
  • доведення до відома випускників коледжів та ВПУ інформації щодо корисності участі на безоплатних підготовчих онлайн-курсах у ДДМА для підготовки до ЗНО або НМТ 2024 року;
  • доведення до відома випускників бакалаврів інформації про необхідність складання іноземної мови для вступу до магістратури на всі спеціальності;
  • забезпечення формування груп підготовчих онлайн-курсів з іноземної мови для бакалаврів, а також формування контингенту майбутніх слухачів підготовчих онлайн-курсів для випускників шкіл, коледжів, ВПУ та проведення активної профорієнтаційної роботи у сформованих групах;
  • доведення до відома керівництва шкіл, які зареєстровані на територіях проведення бойових дій, інформації щодо вступу до ДДМА за спрощеною процедурою через індивідуальні усні співбесіди (без НМТ) за Квотою-2;
  • активізація роботи з розповсюдження рекламно-агітаційного матеріалу в соціальних мережах Facebook, Instagram, Twitter, Telegram тощо, у громадському транспорті, у місцях великого скупчення людей (автовокзалах, ринках тощо) у ЗМІ міст регіону;
  • активне залучення студентів до всіх профорієнтаційних онлайн-заходів Академії;
  • координування запланованих заходів Академії з адміністрацією навчальних закладів міст та регіонів і місцевими органами управління освіти;
  • забезпечення особистої участі проректорів, деканів факультетів і завідувачів кафедр у проведенні заходів з профорієнтаційної роботи.

Слід продовжувати пошук нових форм розширення й удосконалення профорієнтаційної роботи.


Вчена рада ухвалила постанову.

Провести роботу з уточненням інформації щодо наявних баз агітації та розширити географію профорієнтаційної роботи з урахування міст, у яких тимчасово мешкають викладачі.

Налагодити роботу з вчителями шкіл, особливо класними керівниками випускних класів та брати участь у батьківських зборах онлайн щодо доведення інформації про ДДМА.

Довести до відома керівництва шкіл, які зареєстровані на територіях проведення бойових дій, інформацію щодо вступу до ДДМА за спрощеною процедурою через індивідуальні усні співбесіди (без НМТ) за Квотою-2;

Організувати на базі Академії підготовчі онлайн-курси до НМТ 2024 року для випускників шкіл, коледжів, ВПУ та забезпечити активну профорієнтаційну роботу у сформованих групах.

Організувати підготовчі онлайн-курси для бакалаврів, які планують вступати до магістратури, з метою складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови.

Активізувати роботу з розповсюдження рекламно-агітаційного матеріалу в соціальних мережах Facebook, Instagram, Twitter, Telegram тощо, у громадському транспорті, аудіо-рекламу в місцях великого скупчення людей (площах, ринках, автовокзалах тощо), ЗМІ міст регіону.

Установити і підтримувати постійні ділові контакти з кожним потенційним абітурієнтом до моменту подання ним заяв та документів для вступу до Академії.

Проводити профроботу в регіоні щодо залучення осіб для навчання на заочній формі здобуття освіти та отримання вищої або другої вищої освіти.


З доповіддю Про підсумки прийому здобувачів третього освітньо-наукового рівня (доктор філософії) в Академію у 2023 році виступив проректор з наукової роботи, управління розвитком та міжнародних зв’язків, професор Михайло Турчанін. Зокрема він наголосив, що Академія здійснює підготовку науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації через аспірантуру, докторантуру. Аспірантура в Академії функціонує за 11 спеціальностями. На 2023/24 навчальний рік нами було замовлено 23 місця для підготовки здобувачів через аспірантуру за рахунок бюджетного фінансування. МОН виділило 11 місць денної форми навчання.

Заяви для вступу до аспірантури й участі у вступних іспитах подала 31 особа. На спеціальності 051 Економіка, 132 Матеріалознавство, 133 Галузеве машинобудування та 174 Автоматизація, КІТ та робототехніка.

За результатами іспитів зараховано 26 осіб на денну форму навчання, з них 11 осіб – за бюджетом і на умовах самофінансування – 15 осіб.

На даний час в аспірантурі Академії навчається 82 особи. На очній формі навчається 81 аспірант, з яких 74 – на денній формі і 7 – на вечірній формі. На заочній формі навчається 1 аспірант. З числа аспірантів 54 особи навчаються за рахунок бюджетного фінансування, 28 осіб – на умовах самофінансування.

Докторантура в Академії працює за 6 спеціальностями. На поточний рік МОН виділено 1 місце для підготовки через докторантуру за рахунок бюджетного фінансування. Зараховано 1 особу на спеціальність 132 Матеріалознавство. Усього в поточному навчальному році в докторантурі навчається 2 особи.

Вчена рада постановила:

Звернути увагу на необхідність ширшого залучення до вступу до аспірантури учасників Програми роботи з обдарованими студентами.


Про затвердження звітів аспірантів 1-го курсу про виконання індивідуальних планів роботи та їх переведення на наступний рік навчання інформацію надав проректор з наукової роботи, управління розвитком та міжнародних зв’язків, професор Михайло Турчанін.

Вчена рада затвердила звіти про виконання індивідуальних планів роботи та постановила перевести з 1 жовтня 2023 р. на 2-й рік навчання таких аспірантів:

Бережного Максима Олександровича;

Бородая Романа Аркадійовича;

Максимова Дмитра Євгеновича;

Мироненка Олега Євгеновича;

Молодецького Віталія Васильовича;

Станкова Віталія Юрійовича;

Горбачова Олександра Сергійовича;

Криворучека Віталія Вікторовича;

Коробкова Сергія Сергійовича;

Петченка Максима Олександровича;

Моховікова Антона Геннадійовича;

Шапаренка Олександра Андрійовича;

Малія Олександра Геннадійовича;

Ровенського Сергія Геннадійовича;

Солянова Дениса Олександровича;

Анайка Сергія Андрійовича;

Властова Павла Андрійовича.


Вчена рада скасувала призначення іменної стипендії Президента України здобувачці освіти КН20-1 Грищенко К.А. у зв’язку відрахування її з ДДМА за власним бажанням.


Вчена рада рекомендувала до видання навчальний посібник, глосарій термінів:

Черненко С. О., Долинний Ю. О., Олійник О. М. Теорія і методика викладання обраного виду спорту : навчальний посібник : у 2 частинах, частина 1.

Подлєсний С. В., Капорович С. В. Англо-український та україно-англійський глосарій термінів з біомеханіки.


На цьому Вчена рада закінчила роботу.