Практична підготовка та працевлаштування випускників
Вдосконалення та демократизація політичної системи України пов’язана із підготовкою висококваліфікованих спеціалістів, які мають високий рівень знань та практичних навичок, бажання працювати на користь суспільства і держави, є активними та цілеспрямованими. Обов’язковим елементом освітньо-професійної програми спеціальності «Політологія» для здобуття першого (бакалаврського) рівня вищої освіти є практична підготовка здобувачів вищої освіти. Вона здійснюється відповідно до навчального плану підготовки фахівців та Положення «Про проведення практики студентів вищих навчальних закладів України».
Головним орієнтиром у визначенні змісту та в організації практичної підготовки студентів освітньо-професійної програми «Політологія» є формування загальних, професійних та спеціальних (фахових) компетентностей, набуття комплексу знань, умінь та навичок відповідно до запитів роботодавців та викликів сьогодення, а також для забезпечення конкурентоспроможності випускників освітньої програми на ринку праці.
В навчальний процес впроваджена системи поетапної практичної підготовки майбутніх політологів із послідовним нарощуванням рівня професійних знань та практичних навичок.
Усі програми практик містять індивідуальні завдання, які систематично оновлюються та є актуальними як для країни в цілому, так і для Донецького регіону.
Враховуючи вимоги та пропозиції роботодавців, практична підготовка здобувачів вищої освіти ОПП «Політологія» є безперервною і наскрізною, нею передбачено перманентне отримання студентами практичних навичок, закріплення теоретичного матеріалу, тісний зв’язок усіх видів практик (ознайомчої, політологічної та переддипломної) з лекційними та практичними заняттями, що дозволяє студентам відчувати наступність та безперервність процесу навчання, опановувати сучасні методи, форми роботи у галузі їх майбутньої професії, виховувати в них потреби систематично поповнювати свої знання для творчого використання в подальший професійній діяльності в сучасних умовах. Тривалість та терміни проведення усіх видів практики визначені навчальним планом та графіком освітнього процесу.
Підготовка висококваліфікованих фахівців за спеціальністю 052 «Політологія» розпочинається з ознайомчої практики в громадських об’єднаннях та організаціях, яка передбачає ознайомлення з діяльністю найбільш значущих та ефективних громадських організацій регіону та міста.
Політологічна практика спрямована на закріплення та поглиблення знань, отриманих здобувачами в процесі вивчення певного циклу навчальних дисциплін, формування практичних умінь зі спеціальності, передбачає підбір фактичного матеріалу для виконання навчально-дослідницьких завдань та курсових робіт.
Переддипломна практика є логічним завершенням практичної підготовки здобувачів. Це заключний етап поглиблення, систематизації, узагальнення і вдосконалення здобутих студентами знань, навичок, набутого професійного досвіду, компетентностей та підготовки до самостійної трудової діяльності та кар’єрного зростання. Під час цієї практики студенти здійснюють збір фактичного матеріалу для виконання кваліфікаційних робіт бакалаврів.
Ефективність усіх видів практик значною мірою визначається умовами її організації та проведення на базах практики. Тому в якості бази практики кафедрою використовуються найбільш ефективно функціонуючі організації та установи регіону та міста: «Громадська організація Асоціація молоді ПРАТ НКМЗ», ГО «Карітас», «Партія миру та розвитку – Донецька обласна організація», Донецька територіальна організація політичної партії «Європейська солідарність».
Кафедра «Філософії та соціально-політичних наук» постійно вдосконалює та вирішує завдання щодо сучасної професійної підготовки та працевлаштування випускників. З метою розширення партнерських зв’язків з роботодавцями, створення якісно нових умов ефективного працевлаштування випускників, кафедрою активно проводиться робота щодо налагодження співпраці з керівниками закладів освіти, підприємств, установ, організацій м. Краматорська та регіону. Організовуються та проводяться семінари, кураторські години, круглі столи профорієнтаційного характеру, презентації потенційних роботодавців.
Донецька обласна організація», Донецька територіальна організація політичної партії «Європейська солідарність».
Кафедра філософії та соціально-політичних наук систематично проводить моніторинг ринку праці Донецького регіону, надає консультації зі складання резюме, контролює хід усіх видів практики, відзначаючи успіхи та проблеми на різних її етапах. Керівники практики орієнтують студентів на ефективне виконання всіх завдань та досягнення мети практики, проводять аналіз звітної документації, надають консультації. Кафедра планує і надалі тісно співпрацювати з роботодавцями, інформувати студентів про наявні вакантні посади, здійснювати моніторинг працевлаштування випускників та відстежувати їх кар’єрне зростання за місцем роботи.
Корисні посилання для випускників спеціальної «Політологія»
Професії
Сайт для працевлаштування політологів за кордоном
Донецький обласний центр зайнятості
Громадське обговорення освітньо-професійних програм
Метою освітньо-професійної програми «Політологія» є підготовка висококваліфікованих фахівців-політологів, які володіють понятійним апаратом політичної науки, знанням політичної теорії та практики, вміють застосовувати теоретичні знання та методи політичної науки для розв’язання складних спеціалізованих задач і практичних проблем у політичній сфері. Освітньо-професійна програма бакалавра має прикладну орієнтацію. Вона спрямована на набуття знань, основних підходів і методів аналізу політики.
Теоретичний зміст предметної області політології ґрунтується на поняттях, категоріях, теоріях, концепціях, принципах суспільствознавчих наук і визначає тенденції й закономірності розвитку політичних систем різного рівня з урахуванням дії внутрішніх і зовнішніх чинників. Інтегральною частиною освіти є оволодіння методологією сучасних соціальних наук, зокрема кількісними та якісними методами та інструментарієм прикладного аналізу. Теоретична підготовка підсилюється набуттям обов’язкових практичних навичок під час проходження практик у державних та місцевих органах влади і політичних партіях.
Стратегією реформування вищої освіти передбачено створення системи забезпечення та постійного поліпшення якості вищої освіти, яка відповідає рекомендаціям і стандартам Європейського простору вищої освіти, враховує кращі світові практики та виступає головною технологією досягнення відповідності освітньої системи вимогам і потребам суспільства та особистості. Ключовими завданнями такої реформи є:
– інституціоналізація системи забезпечення якості вищої освіти на національному, регіональному та локальному рівнях за участю державних, громадських та професійних організацій;
– залучення зовнішніх та внутрішніх стейкхолдерів до розроблення нових нормативно-правових актів та методичних розробок, що здатні гарантувати стійке функціонування та розвиток системи забезпечення якості вищої освіти.
ОПП «ПОЛІТОЛОГІЯ»
У Донбаській державній машинобудівній академії підготовка здобувачів вищої освіти за спеціальністю – 052 «Політологія» здійснюється з 2018 року.
Ліцензія на здійснення освітньої діяльності за першим (бакалаврським) рівнем вищої освіти спеціальності – 052 «Політологія» надана наказом Міністерства освіти і науки України від 09.06.2017 р. № 119-л (Протокол засідання Ліцензійної комісії МОН України № 55/1 від 08.06.2017 р.)
Проект ОПП «Політологія» (2020-2021 н. р.) було переглянуто відповідно до Стандарту вищої освіти України за спеціальністю – 052 «Політологія» для першого (бакалаврського) рівня вищої освіти, затвердженого і введеного в дію наказом Міністерства освіти і науки України від 10.07.2020 р., № 911, і рекомендовано до громадського обговорення на засіданні робочої групи спеціальності – 052 «Політологія»
Проєкти освітніх програм
ОПП «Політологія» (бакалавр)
Адреса для надсилання зауважень та пропозицій до освітньо-професійних програм: philosof@dgma.donetsk.ua
Після громадського обговорення проект ОПП «Політологія» (освітній рівень «бакалавр») було розглянуто на засіданні кафедри філософії та соціально-політичних наук (протокол № 16 від 18.03.2021). Зміни, внесені в ОП, були вмотивовані результатами зворотного зв’язку зі здобувачами, роботодавцями та іншими стейкхолдерами з метою її адаптації до їх очікувань і потреб. ОПП затверджено на засіданні вченої ради ДДМА (протокол № 9 від 25 березня 2021 р.).
Рецензії від роботодавців та стейкхолдерів на ОПП «Політологія» спеціальності – 052 «Політологія» (освітній рівень бакалавр)
Стейкхолдери професійної освіти – фізичні та/або юридичні особи, що зацікавлені у розвитку системи професійної освіти, мережі або окремих закладів професійної освіти та можуть впливати на систему або зазнають її впливу. Участь стейкхолдерів дозволяє ЗВО виявити контекст, в якому він функціонує, та визначити вимоги, дотримання яких для певної конкретної ОП становитиме «якість освіти».
Рецензія-відгук Київський університет ім. Бориса Грінченка
Рецензія-відгук Краматорська міська рада
Рецензія-відгук Політична партія Команда Максима Єфімова Наш Краматорськ
Рецензія-Відгук Партія Миру та Розвитку Донецької обласної організації
Рецензія-Відгук Партія Європейська солідарність