ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Перемога в онлайн-конкурсі до Дня українського добровольця
1.jpg

Конкурс «Дякую тобі, добровольцю!», приурочений до Дня українського добровольця, проходив у дист...

Четвер, 03 квітня 2025
МОН боротиметься з практикою недоброчесних наукових публікацій
1.jpg

Міністерство освіти і науки України планує відслідковувати випадки недоброчесності в наукових пу...

Середа, 02 квітня 2025
Наукову роботу студента спеціальності «Політологія» відзначено на всеукраїнській конференції
1.jpg

Х Всеукраїнська історико-краєзнавча конференція «Державотворчі процеси в Україні: через віки у Х...

Вівторок, 01 квітня 2025
Вітаємо ювілярів!
3.jpg

Ректорат, профком і медіагрупа «Академія» щиро вітають ювілярів березня 2025 року:

Понеділок, 31 березня 2025
Представники Академії – кращі в програмуванні за спеціальністю «Інформаційні системи та технології»
1.jpg

29 березня під час проведеного ГС «Харківський кластер інформаційних технологій» заходу &l...

Понеділок, 31 березня 2025

Ліні Костенко виповнилось 95 років

2.jpg

19 березня видатна українська поетеса та віддана патріотка Ліна Костенко святкує 95-й рік від дня народження. Її внесок у сучасну українську літературу важко переоцінити, а її гострі та волелюбні вірші здатні зворушити будь-яке серце. Багато з творів Ліни Костенко стали пророчими.

Ліну Костенко вважають майстринею слова, сильним характером та живою легендою, а її життєвий шлях є взірцем для мільйонів українців і безмежним джерелом мудрості. Її цитати надихають на зміни й спонукають до роздумів над вічними питаннями. Протягом всього свого життя письменниця не боялася влади та сміливо говорила правду.

Дитинство Ліни Костенко припало на часи Другої світової війни. Про ці роки вона розповідає небагато, але в її поезіях можна знайти рядки, які відображають жахи того часу – «балетну школу» на замінованому полі та «дитинство, вбите на війні».

Ліна Костенко була активною учасницею руху шістдесятників, попри всі труднощі, вони боролись за українську мову та культуру. У 1965 році Ліна Костенко разом із кінорежисером Сергієм Параджановим, поетом Іваном Драчем, авіаконструктором Олегом Антоновим та іншими видатними особистостями надіслала до влади лист-протест проти арештів української інтелігенції. Вони вимагали зробити судові справи публічними та припинити репресії.

Після того, як Ліна Костенко опублікувала відкритий лист на захист В’ячеслава Чорновола в газеті «Літературна Україна» в 1968 році, її ім’я більше не згадували в пресі.

«Ми унікальна нація. У нас хліборобів морили голодом. Режисери ставили спектаклі в концтаборах. Поетів закопували у вічну мерзлоту. У кого ще є атомний саркофаг? А в нас є», – писала поетеса.

Згодом за підтримку українських дисидентів твори Ліни Костенко заборонили друкувати. Довгих 16 років поетеса була змушена писати «в шухляду». Наприклад, відомий сьогодні роман у віршах «Маруся Чурай» був написаний саме в цей період.

4.jpg

Поетеса, творчість якої не цінували в України, публікувала свої вірші в чехословацьких журналах та польських газетах, на Батьківщині вірші Костенко можна було побачити лише завдяки самвидаву.

З 1991 року Ліна Василівна брала участь у наукових експедиціях до Чорнобильської зони. За її словами, там вона рятувала свою душу.

У 2005 році поетеса відмовилась від звання «Героя України», яке їй хотів вручити президент Віктор Ющенко. Фраза поетеси про те, що вона «не носить політичної біжутерії» стала крилатою.

Із 2014 року Ліна Костенко долучається до волонтерських ініціатив: передавала гуманітарну допомогу та допомагала у військових зборах. Видавець та директор видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» Іван Малкович розповідав у інтерв’ю «Освіторії», що ще у 2015 році Ліна Костенко передавала в зону АТО гуманітарну допомогу та збірки своїх поезій зі словами підтримки. У 2018 році поетеса-шістдесятниця підтримала відкритий лист на підтримку засудженого в росії Олега Сенцова.

Коли у 2022 році розпочалося повномасштабне вторгнення, Ліна Костенко несподівано з'явилася на публіці під час нагородження Орденом Почесного легіону Франції. Вперше за останні 12 років письменниця дала інтерв'ю телеканалу «Київ», де поділилася, що продовжувала працювати, навіть коли під Києвом йшли бої.

«Я ж належу до покоління, яке пережило Другу світову війну. І ці бомби о четвертій годині ранку – мені вони звичні з дитинства. Тепер я знову почула ті самі бомби, страшніші, і, мушу вам сказати, я не злякалася», – говорила Костенко.

3.jpg

Під час повномасштабної війни Ліна Костенко долучалась до військових зборів, зокрема підписала 10 своїх книг для розіграшу в рамках збору грошей на купівлю комплексу БПЛА «Фурія» для одного з підрозділів розвідки. Її видавець Іван Малкович розповів, що за два дні вдалось зібрати близько чотирьох мільйонів гривень і Ліна Костенко була дуже щаслива.

Напередодні свята в Києві відбулася презентація нового видання роману «Берестечко», на якій була присутня її донька – професорка Римського університету Оксана Пахльовська.


За матеріалами Захід.net і novyny.live