- Деталі
-
Опубліковано: Четвер, 05 жовтня 2023, 16:42
Державне свято День захисників та захисниць України є днем вшанування українських військових традицій, звитяги українського народу, мужності та героїзму борців за незалежність і територіальну цілісність. Ця дата – подяка та низький уклін тим, хто зараз воює за Батьківщину, згадка про тих, хто вже за неї загинув.
Висловити подяку мужнім синам і дочкам України і вшанувати полеглих героїв 2 жовтня зібрались студенти та викладачі нашої Академії на захід до Дня захисників та захисниць України.
За традицією в цей день говорять про історію свята. Студентка четвертого курсу, майбутній політолог Дар’я Міхнюк розповіла присутнім про глибоке коріння державного свята та основні етапи його запровадження.
Особливого звучання День захисників та захисниць України набув в умовах відкритої збройної агресії рф проти України. Разом зі студентом третього курсу Ростиславом Бедивельським учасники заходу пригадали імена сучасних Героїв України, їх внесок у боротьбу з окупантом, а також вшанували хвилиною мовчання пам’ять загиблих у цій війні.
Софія Бородай провела історичну аналогію між сучасними військовими подіями та подіями Другої світової війни. Зруйнування житла, промислових та інфраструктурних об’єктів, історичних архітектурних споруд, кров і смерть, біль та сльози несе будь-яка війна. Вона залишає після себе руїни та безліч братських могил. Україна рясно полита кров’ю своїх захисників і зараз є щитом, який захищає демократичний світ від авторитаризму, варварства та темряви.
Традиційно в День захисників і захисниць України згадують про воїнів Української повстанської армії, які в роки Другої світової війни боролись за незалежність України. Через лави цієї армії пройшло майже 100 тисяч осіб, більше 500 тисяч були репресовані за участь чи підтримку національного руху. Ідея незалежності України з’явилась ще на зламі ХІХ-ХХ ст. та знаходила прихильників серед різних верств населення. Діяльність УПА була логічним продовженням національної революції 1917-20 рр., діяльності УВО та ОУН. Армія відрізнялась суворою дисципліною та застосуванням власних методів підпільної роботи і військовим хитрощами. УПА воювала проти всіх, хто стояв на заваді досягнення незалежності України. Ці та інші цікаві факти з вітчизняної історії середини ХХ ст. представив студент першого курсу Андрій Яковенко.
Про глибоке історичне коріння цього дня згадали Юлія Яковенко, викладач кафедри філософії та соціально-політичних наук, та Ксенія Володченко, студентка першого курсу. День захисників і захисниць України міцно вплетений у культурно-історичну спадщину нашої держави. Релігійне коріння сягає часів Візантії та Русі, коли із запровадженням християнства Свято Покрови стало одним із важливих у церковному календарі. Вважалось, що Богоматір захищає народ Русі від ворогів. У середні віки козацтво вважало Богоматір своєю головною заступницею, будуючи церкви на честь Покрови. Образ козака-лицаря, захисника православ’я, для якого головними були честь і любов до рідної землі, зберігся в народній творчості. Пісні, думи, легенди розповідають нам і зараз про сміливого козака Голоту, у якого немає нічого, крім зброї та вірного коня, задумливого та трохи втомленого Мамая, козаків-характерників, яких вважали чаклунами. Козацьку мудрість у прислів’ях та приказках учасникам заходу допомогла пригадати вікторина, яка стала заключною частиною зустрічі.
Слова подяки тим, хто зараз захищає нашу державу від агресора, тим, хто загинув за батьківщину, ми готові говорити не тільки 1 жовтня, у День захисників і захисниць України, а щодня.
ДЯКУЄМО ВАМ, СИЛЬНІ, МУЖНІ, НЕСКОРЕНІ!
Юлія Яковенко, доцент каф. філософії та СПН