ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Заступник міністра освіти розповів про результати боротьби з ухилянтами в аспірантурі
1.jpg

Після ухвалення у травні закону про мобілізацію кількість охочих іти в аспірантуру різко підскоч...

П'ятниця, 10 січня 2025
90 років з дня народження поета Василя Симоненка
1.jpg

8 січня 1935 року в селі Біївці Лубенського району на Полтавщині народився поет, один із найяскр...

Середа, 08 січня 2025
МОН має дедлайн створення конкурентної мережі вишів
1.jpeg

Міністерство освіти і науки України має конкретний дедлайн створення конкурентної мережі закладі...

Вівторок, 07 січня 2025
Вітаємо ювілярку!
uvil.jpg

Ректорат, профком і медіагрупа «Академія» щиро вітають ювілярку грудня 2024 року:

П'ятниця, 03 січня 2025
Рада студентського самоврядування ДДМА вітає з Новим роком!
1.jpg

Бажаємо великій родині Донбаської державної машинобудівної академії надихатися на здійснення мрі...

Вівторок, 31 грудня 2024

У ДДМА розглянули проект на здобуття Державної премії

img1.jpg

Донбаській державній машинобудівній академії, як провідному технічному вишу України, було доручено провести громадське обговорення роботи на здобуття Державних премій в області науки й техніки. img2.jpg Тому 28 вересня на засіданні вченої ради була представлена робота «Створення оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС для підвищення ефективності об’єднаної енергетичної системи України». Авторами проекту є науковці ПАТ «Турбоатом», ПАТ «Укргідроенерго», ПАТ «Укргідропроект» і ПАТ «Електроважмаш»:


  1. Євген Соколов – член-кореспондент Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор, ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут»;
  2. Анатолій Царюк – кандидат технічних наук, завідувач відділом Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона Національної академії наук України;
  3. Олексій Черкаський – перший заступник генерального директора публічного акціонерного товариства «Турбоатом»;
  4. Олександр Линник – головний конструктор гідротурбін публічного акціонерного товариства «Турбоатом»;
  5. Григорій Іщенко – головний інженер публічного акціонерного товариства «Турбоатом»;
  6. Ігор Сирота – генеральний директор публічного акціонерного товариства «Укргідроенерго»;
  7. Віктор Галат – технічний директор публічного акціонерного товариства «Укргідропроект»;
  8. Олексій Вакуленко – головний конструктор гідрогенераторів державного підприємства «Завод "Електроважмаш"»

Проект на вченій раді ДДМА представили автори роботи: Олександр Линник, Григорій Іщенко, Анатолій Царюк, Віктор Галат та Олексій Вакуленко.

Зокрема, вони зазначили, що Дністровська ГАЕС в енергосистемі України вирішує та є дійсним механізмом вирішення проблеми покриття змінних навантажень в електроенергетиці, поліпшує функціональні режими АЕС та ТЕС в єдиному енергетичному просторі, створює передумови для енергетичної незалежності нашої держави. Тому ця робота є надзвичайно важливою для нашої країни.

Метою цього проекту є створення оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС для підвищення ефективності об’єднаної системи України, що дозволить одержати ряд істотних переваг та заощадити кошти на їхню установку.

Важливім є те, що під час роботи ГАЕС в енергосистемі складається оптимальна структура потужності та забезпечуються раціональні режими роботи АЕС і ТЕС, регулюються та підтримуються на належному рівні частота та напруга в ОЕСУ, а також з’являється швидкодіючий аварійний резерв потужності. Також передбачається робота агрегатів Дністровської ГАЕС в режимі синхронних компенсаторів. Уведення в експлуатацію Дністровської ГАЕС дозволить зробити суттєвий внесок в поліпшення існуючої в ОЕС України ситуації, коли багато електростанцій застаріли та створюють проблеми під час експлуатації, мають низьку надійність та здатність виконувати функції маневрування.

Перш за все доповідачі відмітили прогресивний науковий підхід до створення концепції побудови гідроакумулюючої електростанції з використанням оборотної гідромашини та сучасних силових перетворювачів електричної енергії.

У ході виконання роботи було встановлено ряд унікальних наукових залежностей, а також закладено багато унікальних технічних рішень. У результаті сформульована вірна науково-технічна стратегія підвищення ефективності роботи об’єднаної енергетичної системи України, яка дозволяє одержати ряд істотних переваг:

  • можливість виключення енергоблоків ТЕС, що зараз беруть участь у регулюванні навантаження й не пристосовані для цього. І, як наслідок, зниження витрат на їхню експлуатацію;
  • забезпечення нормальної роботи атомних електростанцій, зупинки й пуски яких пов’язані зі значними витратами;
  • експлуатація гідроагрегату в режимі синхронного компенсатора;
  • продаж пікової електроенергії в суміжні енергосистеми при переході на паралельну роботу з ними.

Використання оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС дозволило отримати результати рівня розвитку, які відповідають сучасній світовій енергетиці:

  • обґрунтовано встановлення кільцевого затвора між статором і направляючим апаратом, що обумовлює підвищення енергоефективності гідромашини та дає ряд конструктивних і технологічних переваг перед варіантом з традиційним компонуванням;
  • проведені комплексні дослідження розробленої моделі на енерго-кавітаційному стенді;
  • отримані енергокавітаційні характеристики в турбінному та насосному режимах роботи;
  • проведені спеціальні дослідження з моделювання роботи гідромашини у якості синхронного компенсатора, які довели ефективність такого використання;
  • досліджені локалізації та інтенсивності кавітаційної ерозії в турбінному та насосному режимах;
  • запропоновано використання силових перетворювачів електричної енергії щодо покращення працездатності гідромашини.

Результатом роботи стане введення в експлуатацію першого пускового комплексу Дністровської ГАЕС, що складається з трьох гідроагрегатів. Упровадження цих наукоємних розробок на сучасних ГАЕС забезпечить енергетичну незалежність нашої країни.

У цілому результати роботи та висновки дають змогу стверджувати про отримання для економіки України значного економічного ефекту, зменшувати витрати палива на ТЕС та підвищити надійність роботи Об’єднаної Енергосистеми нашої країни.

В обговоренні виступив технічний директор ПАО «ЕМСС» Олексій Станков. Він зазначив великий вклад авторів в створення новітніх електроагрегатів, відзначив співпрацю ПАО «ЕМСС» із підприємствами, які виготовляли різні агрегати для Дністровської ГАЕС.

Директор Інституту проблем машинобудування ім. Подгорного НАН України Андрій Русанов зазначив, що ця робота є гармонійним поєднанням науки й виробництва, що дало унікальний результат, який не має аналогів у всьому світі: «З часів незалежності України Дністровська ГАЕС зі своїми гідроагрегатами є найбільшою і наукомісткою інженерною спорудою». Він зазначив, що це повністю вітчизняна розробка.

Ректор ДДМА професор Віктор Ковальов підкреслив, що досвід роботи гідроагрегатів Дністровської ГАЕС є позитивним: за ті роки, що вони працюють, була показана висока надійність і безвідмовність у роботі: «При цьому я бачу, що технологія удосконалюється, тому майбутні гідроагрегати будуть ще кращими. Я, безумовно, підтримав висунення роботи на здобуття Державної премії і буду підтримувати це рішення і в подальшому».

Голова комісії з аналізу представленої роботи професор Євген Мироненко озвучив висновок, у якому вказано, що в результаті виконаної роботи вирішена важлива народногосподарська проблема – надійність роботи Об’єднаної енергетичної системи України шляхом вирівнювання графіків навантажень при пікових ситуаціях роботи електричних мереж. При цьому визначається переважна роль гідроакумулюючих станцій як регуляторів комплексної роботи ТЕС та АЕС.

Ураховуючи це, вчена рада ДДМА постановила, що робота «Створення оборотних гідроагрегатів Дністровської ГАЕС для підвищення ефективності об’єднаної енергетичної системи України» відповідає вимогам, які ставляться до робіт, висунутих на Державну премію України в галузі науки й техніки, а авторський колектив у складі – Сокола Є.І., Царюка А.К., Черкаського О.Ю., Линника О.В., Іщенка Г.І., Сироти І.Г., Галата І.В., Вакуленка О.М. гідні присудження Державної премії України в галузі науки й техніки в 2017 році.

img3.jpg img4.jpg img5.jpg