ENG
  • Ученість — солодкий плід гіркого коріння.

  • Доклади серця свого до навчання і вуха свої до розумних слів

  • Вчись не для того, щоб знати більше, а для того, щоб знати краще.

  • Важлива не кількість знань, а якість їх.

  • Є тільки одне благо - знання й тільки одне зло - неуцтво.

  • Єдиний шлях, що веде до знання, - це діяльність.

  • Бич людини - це уявлюване знання.

  • Знання - сила.

  • Знання - знаряддя, а не ціль.

  • Запам'ятовувати вміє той, хто вміє бути уважним.

Донбаська державна
машинобудівна академія

Останні новини

Донбаська державна машинобудівна академія, незважаючи ні на що, виконує свою важливу місію (з конференції трудового колективу)
.jpg

Конференція трудового колективу ДДМА відбулась 30 січня 2025 року. Ректор, доктор технічних наук...

Вівторок, 04 лютого 2025
На січневому засіданні Вченої ради ДДМА
1.jpg

На січневому засіданні Вченої ради Донбаської державної машинобудівної академії були заслухані в...

Понеділок, 03 лютого 2025
Вітаємо ювілярів!
uvil.jpg

Ректорат, профком і медіагрупа «Академія» щиро вітають ювілярів січня 2025 року:

П'ятниця, 31 січня 2025
«Срібло» на чемпіонаті України з легкої атлетики
1.jpg

Чемпіонат України з легкої атлетики в приміщенні, командний чемпіонат України з багатоборства се...

Четвер, 30 січня 2025
107 років від бою під Крутами
1.jpg

29 січня в Україні вшановують пам’ять Героїв Крут – молодих захисників України, які 1918 року ві...

Середа, 29 січня 2025

На січневому засіданні Вченої ради ДДМА

1.jpg

На січневому засіданні Вченої ради Донбаської державної машинобудівної академії були заслухані важливі питання життя ДДМА.

З доповіддю «Підсумки роботи Академії, кафедр і факультетів у 2024 році й основні завдання на 2025 рік» виступив перший проректор, доцент Анатолій Фесенко. Він сказав, що основною задачею колективу науково-педагогічних працівників, співробітників і студентів Донбаської державної машинобудівної академії у 2024 році залишалася успішна реалізації Концепції стратегічного розвитку на період 2020–2030 років для рівноправного входження до європейського освітнього й наукового простору.

2024 календарний рік був одним із найскладніших за весь час існування Академії з моменту створення вишу в 1952 році. Увесь рік Академія, як і вся Україна, функціонувала в достатньо складних умовах військового стану, пов’язаного з повномасштабною війною, яку веде росія проти нашої суверенної держави. Академія продовжує розміщуватися в м. Тернопіль на базі Тернопільського національного технічного університету ім. Івана Пулюя, куди тимчасово була переміщена. На сьогодні науково-педагогічні працівники, співробітники й студенти Академії розпорошені по різних населених пунктах України, а окремі – і за межами України; із частиною співробітників, які не задіяні в освітньому процесі і в підтриманні працездатності Академії, трудові відносини тимчасово призупинені. Освітній і усі супутні процеси організовані й відбуваються в дистанційному режимі з урахуванням поточної ситуації і безпекових умов.

Незважаючи на значні труднощі, пов’язані з війною, упродовж звітного періоду Академія успішно працювала і здійснювала освітню діяльність відповідно до чинного законодавства, нормативних документів Кабінету міністрів України, Міністерства освіти і науки України. Чіткій діяльності Академії сприяла реалізація оновлених з урахуванням викликів сьогодення внутрішніх нормативних актів і документів відповідно до Конституції України, Законів України «Про вищу освіту», «Про фахову передвищу освіту», «Про наукову і науково-технічну діяльність», проєкту Стратегії розвитку вищої освіти в Україні на 2021–2031 роки, Стратегії інноваційного розвитку України на період до 2030 року, Стратегії соціально-економічного розвитку Донецької області до 2027 року.

На постійній основі функціонували основні органи Академії: конференція трудового колективу, учена, методична і науково-технічна ради Академії і відповідні ради і комісії факультетів, проводилися засідання ректорату, ради з виховної роботи, стипендіальної комісії, функціонували, відіграючи свою позитивну роль, інститут кураторів студентських груп, органи студентського самоврядування та ін.

Основні зусилля колективу були спрямовані на виконання місії Академії, забезпечення якісної підготовки фахівців із вищою освітою за бакалаврськими, магістерськими й аспірантськими програмами, високоефективної наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності структурних підрозділів, міжнародної співпраці, виконання умов колективного договору, запобігання проявам корупційних правопорушень. У складних умовах війни виконано великий обсяг роботи з переформатування освітнього процесу, наукової роботи, виховного процесу, удосконалення технології дистанційного навчання.

Долаючи певні труднощі й перешкоди, Донбаська державна машинобудівна академія зберегла свої позиції у всеукраїнських та світових рейтингах.

У консолідованому рейтингу ЗВО України у 2024 році, до якого увійшли 235 ЗВО, Академія посіла 85-е місце (у 2023 – 93-є місце серед 239 ЗВО). У рейтингу за показниками Scopus (станом на квітень 2024 року) ДДМА займає 55-ту позицію серед 214 ЗВО України (у 2023– 55-е місце серед 204 ЗВО). В академічному рейтингу закладів вищої освіти України «Топ-200 Україна 2024» Академія посіла 80-е місце (у 2023 році – ДДМА займала 87-ту позицію). За рейтингом Webometrics Академія ввійшла в ТOP-100 українських вишів і посіла 62-е місце з 300 ЗВО (у 2023 році – 60-е місце серед 300 ЗВО).

За результатами планових заходів державного нагляду (контролю), що здійснювалися протягом 2024 року Державною службою якості освіти України за ступенями ризику від провадження господарської діяльності у сфері вищої освіти, Академія, відповідно до критеріїв, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 р. № 982, згідно з чинними нормативними актами залишається в категорії закладів освіти, які відповідають середньому ступеню ризику (підсумковий бал складає 30 балів проти 35 балів у 2023 р.). Це є свідченням зниження ризику провадження господарської діяльності Академії у сфері вищої освіти.

Академію залучено до участі в робочій групі з розроблення змін до Стратегії розвитку Донецької області на період до 2027 року, та плану заходів з її реалізації на 2024–2027 роки.

За минулий рік зусиллями ректорату й колективу Академії було забезпечено проходження акредитації для п’яти освітньо-професійних програм першого рівня вищої освіти, двох освітньо-професійних програм другого рівня вищої освіти та однієї освітньо-наукової програми третього рівня вищої освіти відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості акредитації освітніх програм, за якими здійснюють підготовку здобувачі вищої освіти, в умовах воєнного стану», що у складних умовах забезпечило успішний випуск здобувачів першого рівня вищої освіти у 2023/2024 н. р. та здобувачів другого рівня вищої освіти у 2024/2025 н. р.

У результаті співпраці відділу з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти та відповідних служб Академії з НАЗЯВО та Міністерством освіти і науки України було здійснено переоформлення сертифікатів про акредитацію для шести освітньо-професійних програм першого рівня вищої освіти, трьох освітньо-професійних програм другого рівня вищої освіти та однієї освітньо-наукової програми другого рівня вищої освіти.

Проводилася активна робота з удосконалення структури та змісту освітніх програм на основі консультацій із зовнішніми й внутрішніми стейкхолдерами та вивчення досвіду провідних ЗВО. Це дозволило своєчасно сконцентрувати увагу на нагальних потребах щодо організації освітнього процесу та прийняти відповідні управлінські рішення в контексті внесення змін до освітніх програм, актуалізації навчальних планів, оновлення змісту обов’язкових та вибіркових освітніх компонент.

У 2024 році навчальний процес в Академії проваджувався в дистанційному режимі на базі власної електронної системи управління навчанням – платформи MOODLE DDMA та з використанням інших програмно-технічних засобів. Також здійснювався комплекс організаційних заходів, спрямованих на подальше вдосконалення та розширення функціоналу зазначеного навчально-інформаційного середовища. Була продовжена практика якісного змістовного наповнення навчальних дистанційних курсів на базі платформи MOODLE DDMA.

Слід відзначити, що в теперішній час на базі академічної електронної системи управління навчанням – платформи MOODLE DDMA, крім забезпечення основної функції – організації навчального процесу здобувачів освіти в умовах дистанційного навчання, також вирішується ціле коло різноманітних задач із різних аспектів діяльності Академії, проваджуваних наразі в дистанційному режимі, а саме:

  • проводяться щомісячні засідання вченої і методичної рад Академії;
  • організовуються чергові засідання конференцій трудових колективів факультетів й Академії, науково-технічної ради, стипендіальних комісій тощо;
  • налагоджена робота окремих ресурсів щодо виховної роботи й впровадження та популяризації принципів академічної доброчесності;
  • організовано функціонування репозитаріїв електронної документації за всіма кафедрами Академії тощо.

Так, протягом 2024 календарного року було проведено 3 Конференції трудового колективу Академії, 11 засідань вченої ради, на яких розглянуто 70 питань, що входять до її компетенції. По тих питаннях, що стосуються основних напрямів роботи Академії, підготовлені та прийняті 11 рішень, які введені в дію відповідними наказами ректора.

У січні 2024 року вченою радою на засіданні проаналізовані підсумки роботи Академії, а також її підрозділів – КФК ПІТБ та ДФК за попередній період та намічені основні завдання розвитку освітньої, наукової та інноваційної діяльності.

Схвалено Доповнення до Положення про вчену раду ДДМА, що дозволило краще організувати проведення онлайн-засідань.

Ухвалено фінансовий звіт за попередній період та прийнято фінансовий план на новий рік.

У звітному періоді було підготовлено, розглянуто та затверджено наступні положення:

  • нову редакцію Положення про організацію освітнього процесу в ДДМА;
  • Положення про порядок розроблення та реалізації освітніх програм Донбаської державної машинобудівної академії;
  • Положення про порядок організації та проведення дуального навчання в Донбаській державній машинобудівній академії;
  • Положення про порядок визнання в Донбаській державній машинобудівній академії результатів навчання, отриманих у неформальній та інформальній освіті;
  • Положення про організацію освітнього процесу підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії (PhD) в аспірантурі в Донбаській державній машинобудівній академії;
  • нову редакцію Положення про Порядок підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у Донбаській державній машинобудівній академії;
  • Положення про Порядок присудження ступеня доктора філософії в Донбаській державній машинобудівній академії;
  • Положення про політику гендерної рівності в ДДМА;
  • Положення про відкриту науку в Донбаській державній машинобудівній академії;
  • Положення про підготовчі курси ДДМА

Для кожного рівня вищої освіти та спеціальності вченою радою було затверджено освітні програми та навчальні плани.

Розглянуто та ухвалено ліцензійні справи щодо ліцензування спеціальностей 123 «Комп'ютерна інженерія» та 262 «Правоохоронна діяльність» у Відокремленому структурному підрозділі «Краматорський фаховий коледж промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії» та спеціальності 073 «Менеджмент» у Відокремленому структурному підрозділі «Дружківський фаховий коледж Донбаської державної машинобудівної академії».

Вченою радою розглянуто результати підсумкової атестації здобувачів освіти в Академії у 2024 році й ухвалено задачі з удосконалення системи організації і проведення атестації у 2025 році.

Ухвалено Підсумки прийому студентів і здобувачів третього освітньо-наукового рівня в Академію у 2024 р. та намічені основні напрями профорієнтаційної роботи у 2024/2025 рр. Затверджені індивідуальні плани роботи аспірантів прийому 2024 року та призначені їм наукові керівники. Затверджено звіти аспірантів про виконання індивідуальних планів роботи та переведення їх на наступний рік навчання.

Обговорено роботу з обдарованими здобувачами вищої освіти, підсумки проведення студентських олімпіад і конкурсів та ефективність роботи аспірантури і схвалені основні завдання на новий навчальний рік.

Відповідно до Порядку присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам, затвердженого Наказом МОН України та Положенням про порядок присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам у ДДМА у звітному 2024 році присвоєно вчені звання:

  • професора кафедри автоматизації виробничих процесів Бережній О. В.;
  • доцента кафедри обладнання і технологій зварювального виробництва Кущій Г. М.;
  • професора кафедри обліку, оподаткування та економічної безпеки Акімовій О. В.;
  • доцента кафедри фізичного виховання і спорту Гейтенко В. В.

Рішення вченої ради про присвоєння вченого звання Бережній О. В. та Кущій Г. М. вже затверджено атестаційною колегією МОН України. Атестаційні справи Акімової О. В. та Гейтенко В. В. направлено до МОНУ.

У звітному періоді вченою радою рекомендовано до видання 7 збірників наукових праць, 1 монографію та 23 навчальних посібники з номером ISBN.

В умовах практичної відсутності можливості прямого контакту з основними потенційними абітурієнтами Академії (випускниками ЗОШ, коледжів, ВПТУ та ін.) із широким використанням інтернет-ресурсів колективом Академії проведена значна профорієнтаційна робота, направлена на комплектування контингенту здобувачів, що дозволило забезпечити прийом на перший і перший прискорений курси бакалаврату, а також збільшений у порівнянні з минулим роком прийом у магістратуру.

Протягом року були забезпечені необхідні умови для якісного проведення освітнього процесу в умовах дистанційного навчання, організації і проведення наукових досліджень, виконання прийнятих і затверджених планів з основних напрямів діяльності, і в цілому створені всі належні умови для сталого функціонування закладу вищої освіти та всіх його структурних підрозділів.

Досягнуті певні достатньо непогані позитивні результати в науковій роботі, упровадженні наукових розробок, у міжнародній діяльності, у реалізації договірних зобов’язань за 28 угодами про міжнародне співробітництво.

На сайті Академії постійно розміщується інформація щодо проведення акредитації освітніх програм і висвітлюються події та результати освітньої, наукової й суспільної діяльності.

У 2024 році в Академії проводилася низка національно-патріотичних, культурно-масових та інших заходів внутрішньоакадемічного, міського, обласного й всеукраїнського рівнів. В умовах воєнного стану виховні заходи проводилися переважно онлайн із використанням дистанційних платформ.

Активну участь у багаточисельних заходах різних, у тому числі державного рівнів брало студентське самоврядування, протягом року підтримувався тісний контакт адміністрації Академії з органами студентського самоврядування.

Є певні досягнення в спортивній діяльності. Незважаючи на війну, студенти Академії беруть активну участь у спортивних заходах, у тому числі міжнародного рівня, які проходять в основному в країнах Європи, і виборюють призові місця.

 

КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ І ПІДГОТОВКА НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНИХ КАДРІВ

 

Система підготовки науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації Академії складається з аспірантури, докторантури, спеціалізованих вчених рад із захисту докторських і кандидатських дисертацій, вченої ради і науково-технічної ради, де здійснюється атестація здобувачів наукових ступенів і вчених звань.

Освітня діяльність на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти в Академії ліцензована за 11 спеціальностями. Станом на 31 грудня 2024 року підготовка докторів філософії здійснювалась за 6 спеціальностями: 051 «Економіка», 073 «Менеджмент», 131 «Прикладна механіка», 132 «Матеріалознавство», 133 «Галузеве машинобудування», 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка». В аспірантурі на вказану дату навчалися 72 особи, з них на денній формі здобуття освіти – 69 осіб, на вечірній – 3 особи. У 2024 році до аспірантури зараховано 14 осіб: 13 осіб на денну форму здобуття освіти (12 осіб за державним замовленням і 1 особа за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб) та 1 особа на вечірню форму здобуття освіти за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб. У 2024 році аспірантуру закінчили 3 особи.

Задача підвищення ефективності аспірантури розглядалася вченою радою ДДМА. Рада постановила, що основними шляхами підвищення ефективності аспірантури є: формування якісного резерву для вступу до неї через виконання Програми індивідуальної підготовки обдарованих здобувачів вищої освіти; актуалізація структурних компонентів та змісту освітньо-наукових програм відповідно до вимог законодавства для успішного проходження акредитації у поточному й наступному навчальних роках; впровадження ретельного контролю на всіх рівнях Академії за ритмічним ефективним виконанням Індивідуальних планів роботи аспірантів, об’єктивністю атестації результатів їхньої діяльності на кафедрах і факультетах, а також за своєчасним представленням дисертаційних робіт до разових спеціалізованих вчених рад.

Підготовка в докторантурі в Академії відкрита за 6 спеціальностями: 132 «Матеріалознавство», 133 «Галузеве машинобудування», 051 «Економіка», 072 «Фінанси, банківська справа та страхування», 073 «Менеджмент», 075 «Маркетинг». Станом на грудень 2024 року в докторантурі навчалася 1 особа за спеціальністю 132 «Матеріалознавство».

Відповідно до наказу МОНУ в Академії утворено спеціалізовану вчену раду Д 12.105.01 із правом прийняття до розгляду й проведення захистів дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.03.05 «Процеси і машини обробки тиском». У 2024 році науково-педагогічними працівниками ДДМА не було захищено докторських та кандидатських дисертацій.

Станом на 01.01.2025 в Академії функціонують 4 факультети, центр заочної і дистанційної освіти і 21 кафедра, на яких працюють 125 викладачів. Серед них 24 професори, доктори наук, 79 доцентів, кандидатів наук. Відсоток викладачів із вченими званнями й науковими ступенями в Академії становить 82,4 %. Із них кандидатів наук, доцентів – 63,2 %, а професорів, докторів наук – 19,2 %.

Також посади вченого секретаря Академії і завідувача аспірантури обіймають працівники, які мають науковий ступінь кандидата наук і вчене звання доцента.

У період із 2022 по 2024 роки спостерігається тенденція зменшення кількості одиниць штатних науково-педагогічних працівників (НПП), що було обумовлено зменшенням контингенту здобувачів. Частина НПП працює не на повну ставку, що пов’язане з недостатнім контингентом здобувачів освіти на окремих спеціальностях і освітніх програмах. Незважаючи на зменшення чисельності НПП, в Академії сьогодні вдається забезпечити якісне кадрове забезпечення всіх ліцензованих і акредитованих освітніх програм.

Процес підвищення кваліфікації, як важлива складова вдосконалення професійної діяльності, у період із 2019 по 2024 рр. здійснювався за всіма акредитованими спеціальностями Академії відповідно до отриманої ліцензії Академії та щорічних планів, що затверджуються ректором, при цьому викладачі Академії були охоплені різними формами підвищення кваліфікації та стажування.

Аналіз активності науково-педагогічних працівників щодо участі у різних заходах у напрямі підвищення кваліфікації протягом 2024 року свідчить про те, що хоча на окремих кафедрах та факультетах спостерігалося покращення показників, проте з огляду на складну ситуацію в країні, що викликана збройною агресією рф проти України, унаслідок втрати зв’язків із підприємствами, організаціями та закладами вищої освіти, з якими в Академії були договори про співробітництво, що надавало можливості для щорічного оновлення та розширення знань, формування нових професійних компетентностей галузевого спрямування в педагогічній та науково-дослідній діяльності, унаслідок обмеженості дії програм академічної мобільності та об’єктивних причин неможливості реалізації міжнародної співпраці з компаніями та закладами освіти іноземних держав темп підвищення кваліфікації дещо сповільнився, хоча розширилися форми та характер заходів, у яких викладачі взяли участь.

У 2024 році, як і у 2023 році, спостерігався тренд покращення показників підвищення кваліфікації викладачами Академії по всіх факультетах, при цьому основними видами підвищення кваліфікації стали:

  • участь у семінарах, практикумах, тренінгах, вебінарах, майстер-класах;
  • участь у конференціях різних рівнів та спрямованості;
  • наукове стажування;
  • самоосвіта;
  • здобуття другої вищої освіти.

У 2024 році підвищення кваліфікації та стажування викладачів проводилося в більшості випадків у дистанційній формі:

Серед онлайн-інструментів підвищення кваліфікації викладачів Академії популярними є наступні:

  • українські (Prometheus, «Всеосвіта») та міжнародні (Ukraine Global Faculty, EdEra, Coursera, Udemy) освітні платформи;
  • цифрові платформи різного спрямування («Академія SendPulse», «Офіс підтримки вченого», Sigma Software University, Robot Dreams, GoIT);
  • онлайн-курси різних напрямів у рамках міжнародних проєктів (міжнародна освітня ініціатива Ukraine Global Faculty, проєкт USAID «Економічна підтримка України», проєкт Shelter Stryi, проєкт Product IT Foundation for Education, ГО «Прогресильні», The Halo Trust, Jean Monnet Centre of Excellence ESSIE, «YEP Інкубатор», освітня програма AWS Academy Graduate).

У якості підвищення кваліфікації викладачі часто звітують участю в конференціях різних рівнів, проте це не є ключовим видом підвищення кваліфікації та не може складати більше 1 кредиту ЄКТС (30 годин) від загального обсягу (тривалості) підвищення кваліфікації 6 кредитів ЄКТС (180 годин) за накопичувальною системою, при цьому важливо приділяти увагу питанню того, що участь у різних формах підвищення кваліфікації (стажування) повинна відповідати вимогам щодо формування професійних компетентностей галузевого спрямування стосовно освітньої програми, реалізацію освітніх компонентів якої забезпечує науково-педагогічний працівник.

У 2024 році підписано угоду про співпрацю між Академією та наступними організаціями:

  • Державним вищим навчальним закладом «Український державний хіміко-технологічний університет» (м. Дніпро);
  • Державним науково-дослідним інститутом Міністерства внутрішніх справ України (м. Київ);
  • Відокремленим структурним підрозділом «Краматорський фаховий коледж Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського» (м. Краматорськ);
  • Громадською організацією «Донецька обласна федерація греко-римської боротьби» (м. Краматорськ).

Це дозволить розширити напрями діяльності Академії в контексті обміну досвідом, наукового співробітництва та підвищення кваліфікації (стажування) науково-педагогічних і педагогічних працівників за базовими напрямами на відповідних кафедрах.

На базі Академії протягом 2024 року організовувалося підвищення кваліфікації наукових та науково-педагогічних працівників закладів освіти України за такими напрямами:

  • перепідготовка осіб із вищою освітою з ліцензованих у ДДМА спеціальностей;
  • підвищення кваліфікації викладачів ЗВО;
  • стажування науково-педагогічних робітників ЗВО на кафедрах і в лабораторіях ДДМА під керівництвом провідних викладачів і вчених.

Стажування в Академії було проведено для викладачів наступних закладів освіти Донецького регіону:

  • Краматорського фахового коледжу промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії (1 особа, на базі кафедри математики і моделювання);
  • Донбаського держаного педагогічного університету (2 особи, на базі кафедри фізики).

Також на базі Академії було реалізовано підвищення кваліфікації для викладачів закладу освіти іншого регіону та громадської організації Донецького регіону:

  • Державного вищого навчального закладу «Український державний хіміко-технологічний університет» (1 особа, кафедра фізичного виховання і спорту);
  • Громадської організації «Донецька обласна федерація греко-римської боротьби» (4 особи, кафедра фізичного виховання і спорту).

З огляду на воєнний стан у країні заходи щодо підвищення кваліфікації та стажування на базі Академії були реалізовані у форматі змішаного навчання з використанням дистанційних технологій.

В Академії триває робота з моніторингу потреб ринку щодо підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів промислових підприємств й організацій і розроблення актуальних нових освітніх програм та інноваційних практичних курсів.

За результатами планових заходів державного нагляду (контролю), що здійснювалися протягом 2024 року Державною службою якості освіти України за ступенями ризику від провадження господарської діяльності у сфері вищої освіти, Академію, відповідно до критеріїв, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 листопада 2018 р. № 982, згідно з чинними нормативними актами віднесено до категорії закладів освіти, які мають 30 балів, отриманих у результаті перевірки, проти 35 балів, отриманих у 2023 році, що відповідає середньому ступеню ризику та є показником позитивної динаміки змін стосовно провадження господарської діяльності Академії у сфері вищої освіти.

До недоліків і невирішених завдань у кадровому забезпеченні слід віднести:

  1. На десятьох кафедрах із 21, що діють в Академії, кількість штатних науково-педагогічних працівників становить менше п’яти осіб, а саме на кафедрах: основ проєктування машин, інноваційних технологій і управління, обробки металів тиском, підйомно-транспортних і металургійних машин, фізики, математики та моделювання, економіки підприємства, мовної підготовки, електромеханічних систем автоматизації, інтелектуальних систем прийняття рішень.

Відсутні доктори наук, професори на кафедрах: основ проєктування машин, фізичного виховання і спорту, математики та моделювання, економіки підприємства, мовної підготовки, філософії та соціально-політичних наук, інтелектуальних систем прийняття рішень (усього 7 кафедр).

Кількість молодих викладачів до 35 років дорівнює 5. Середній вік викладачів в Академії становить 53 роки.

  1. Станом на грудень 2024 року в докторантурі навчалася лише 1 особа (за спеціальністю 132 «Матеріалознавство»).
  2. Продовжує залишатися низьким відсоток здобувачів наукових ступенів, які захищають дисертації вчасно.
  3. У 2024 році науково-педагогічними працівниками ДДМА не було захищено ні докторських, ні кандидатських дисертацій.
  4. Протягом 2024 року на кафедрах усіх факультетів спостерігається погіршення стану наукового кадрового потенціалу, що в умовах війни призводить до поглиблення негативних тенденцій попередніх років.
  5. На випускових кафедрах зменшується кількість висококваліфікованих науково-педагогічних працівників, які повністю відповідають ліцензійним вимогам провадження освітньої діяльності.
  6. Виникають проблемні кадрові питання за деякими освітніми програмами в контексті призначення гарантів і комплектування проєктних (робочих) груп та груп забезпечення внаслідок відтоку викладацьких кадрів.
  7. Система планування й організації проходження підвищення кваліфікації й стажування науково-педагогічних працівників Академії, особливо в зарубіжних закладах освіти і наукових установах, потребує вдосконалення.
  8. З урахуванням різних показників зарахування студентів на різні спеціальності і освітні програми Академії потребує коригування внутрішньоакадемічне положення з розрахунку штатів НПП на кафедрах.

 

НАВЧАЛЬНА РОБОТА

 

Академія має ліцензію на здійснення освітньої діяльності у сфері вищої освіти з підготовки молодшого спеціаліста, молодшого бакалавра, бакалавра, магістра й доктора філософії (у т. ч. для іноземних громадян).

У 2024 році Академія в повній мірі дотримувалася всіх ліцензійних умов провадження освітньої діяльності.

Контроль за дотриманням і виконанням ліцензійних умов здійснюється постійно на рівнях кафедри, факультету, відділу з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, навчального відділу, ректорату.

Незважаючи на складні умови комунікації з відповідальними за підготовку навчальних планів на кафедрах, під керівництвом навчального відділу було вчасно підготовлено, затверджено та оприлюднено на сайті Академії навчальні плани за всіма освітніми програмами.

Із метою підвищення ефективності використання робочого часу професорсько-викладацького складу Академії навчальним відділом за узгодженням із випусковими та загальноосвітніми кафедрами тривала робота з оптимізації аудиторного навантаження, а саме:

  1. Укрупнення лекційних потоків та зведених груп для проведення практичних та лабораторних занять за рахунок уніфікації аудиторного навантаження за ідентичними освітніми компонентами.
  2. Подальше удосконалення каталогу вибіркових освітніх компонентів циклу загальної підготовки, забезпечення їх сумісності за кількістю кредитів ЄКТС та годин аудиторного навантаження для різних освітніх програм.
  3. Забезпечення максимальної сумісності параметрів аудиторного навантаження для ідентичних освітніх компонентів у навчальних планах підготовки бакалаврів на основі ПЗСО та на базі ступеня «фаховий молодший бакалавр».
  4. Зменшення кількості годин аудиторного навантаження до 1/3 від загальної кількості годин за дисципліною. Це актуально для дисциплін циклу професійної підготовки, що викладаються для малочисельних груп.

За результатами виконаних заходів були внесені зміни до навчальних планів та робочих програм відповідних освітніх компонентів.

Спільна злагоджена робота ректорату, навчального відділу, відділу з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти, гарантів та колективів випускових кафедр, що здійснюють підготовку здобувачів за відповідними освітніми програмами, дозволила забезпечили реалізацію акредитаційних процедур освітніх програм. Протягом першого півріччя 2024 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України було забезпечено проходження акредитаційної процедури для наступних освітніх програм:

  1. п’яти освітньо-професійних програм першого рівня вищої освіти:

  • «Фізична культура і спорт» за спеціальністю 017 «Фізична культура і спорт»;
  • «Політологія» за спеціальністю 052 «Політологія»;
  • «Маркетинг» за спеціальністю 075 «Маркетинг»;
  • «Хімія харчових продуктів» за спеціальністю 102 «Хімія»;
  • «Публічне управління та адміністрування» за спеціальністю 281 «Публічне управління та адміністрування».

  1. однієї освітньо-наукової програми третього рівня вищої освіти:

  • «Галузеве машинобудування» за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування».

Указані освітні програми, ураховуючи практичну неможливість проведення повної акредитаційної експертизи, отримали рішення про умовну акредитацію та сертифікати з терміном дії до 14.05.2025 р.

Протягом другого півріччя 2024 року пройшли акредитаційну експертизу дві освітньо-професійні програми другого рівня вищої освіти:

  • «Інтелектуальні системи прийняття рішень» за спеціальністю 124 «Системний аналіз»;
  • «Математика» за спеціальністю 014 «Середня освіта».

Указані освітні програми отримали рішення про умовну акредитацію з терміном дії до 26.11.2025 р.

Протягом 2024 року відповідними випусковими кафедрами, гарантами освітніх програм проводилися консультації з роботодавцями, керівниками органів державної влади й місцевого самоврядування та їхніх підрозділів щодо питання перегляду та оновлення структури, змісту й переліку освітніх програм, навчальних планів, робочих програм освітніх компонент, із представниками громадських організацій та об’єднань, що зацікавлені у соціальному партнерстві, щодо структури, змісту й переліку освітніх компонент у відповідності до актуальних освітніх тенденцій та викликів сьогодення для національної економіки.

З метою оперативного реагування на запити щодо вдосконалення якості навчальної роботи відділом із внутрішнього забезпечення якості вищої освіти у 2024 році проводилися опитування здобувачів усіх рівнів вищої освіти за різними тематиками (адаптація першокурсників, якість освітнього середовища, якість освітньої програми), що дозволило своєчасно сконцентрувати увагу на нагальних потребах щодо організації освітнього процесу та прийняти відповідні управлінські рішення в контексті внесення змін до освітніх програм, актуалізації навчальних планів, оновлення змісту обов’язкових та вибіркових освітніх компонент.

За кожним рівнем вищої освіти з урахуванням рекомендацій зовнішніх (органи державної влади, роботодавці, громадські організації та об’єднання, що зацікавлені в соціальному партнерстві) та внутрішніх (здобувачі вищої освіти, батьки здобувачів вищої освіти, науково-педагогічні працівники) стейкхолдерів був переглянутий перелік освітніх програм у відповідності до сучасних викликів та вимог ринку праці, досвіду провідних ЗВО України та зарубіжжя.

У результаті співпраці відділу з внутрішнього забезпечення якості вищої освіти та відповідних служб Академії з НАЗЯВО та Міністерством освіти і науки України було здійснено переоформлення сертифікатів про акредитацію для наступних освітніх програм:

  1. шести освітньо-професійних програм першого рівня вищої освіти:

  • «Економіка та бізнес-аналітика» за спеціальністю 051 «Економіка»;
  • «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за спеціальністю 076 «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»;
  • «Прикладна механіка» за спеціальністю 131 «Прикладна механіка»;
  • «Галузеве машинобудування» за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування»;
  • «Металургія» за спеціальністю 136 «Металургія»;
  • «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології» за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології».

  1. трьох освітньо-професійних програм другого рівня вищої освіти:

  • «Фінанси, банківська справа та страхування» за спеціальністю 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»;
  • «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність» за спеціальністю 076 «Підприємництво та торгівля»;
  • «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології» за спеціальністю 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка».

  1. однієї освітньо-наукової програми другого рівня вищої освіти:

  • «Автоматизоване управління технологічними процесами» за спеціальністю 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка».

Це загалом дозволить здійснювати випуск здобувачів відповідних освітніх програм за двома рівнями вищої освіти.

У 2024 році тривала робота над удосконаленням якісних показників персональної електронної системи управління навчанням Moodle DDMA.

У 2024 році було вдосконалено та продовжено практику застосування в навчальному процесі електронних семестрових журналів здобувачів за академічними групами за всіма факультетами, які забезпечують у доступному й прозорому вигляді інформування всіх зацікавлених учасників освітнього процесу в Академії щодо: підсумків навчальної успішності здобувачів освіти; актуальних недопусків, як під час сесій, так і протягом їх перескладання; наявності у здобувачів академічних та ін. видів заборгованостей тощо.

У звітному році освітній процес в Академії проводився переважно в дистанційному режимі.

Станом на 1.01.2025 р. в Академії навчаються 873 здобувачі. У порівнянні з попереднім роком загальна чисельність здобувачів Академії зменшилася на 219 осіб .

Ураховуючи негативні тенденції останніх років по скороченню чисельності здобувачів, колективу Академії і особливо випусковим кафедрам потрібно приділити особливу увагу й активізувати роботу з поповнення контингенту здобувачів за рахунок прийому до Академії в групи прискореної підготовки випускників коледжів і ВПТУ, а також прийому до магістратури на «свої» освітні програми випускників бакалавріату.

У звітному році заліково-екзаменаційні сесії проводилися в дистанційному режимі в системі Moodle і з використанням інших засобів електронного зв’язку. Аналіз підсумків сесій дозволяє зробити обережний висновок, що спостерігається тенденція до поліпшення рівня успішності здобувачів.

Так, за результатами зимових заліково-екзаменаційних сесій абсолютна успішність за першим пред’явленням у порівнянні з 2023/2024 н. р. збільшилася із 63 до 64 %, а абсолютна успішність на останній день сесії – із 66 до 73 %. Одночасно збільшився якісний показник успішності (із 34 до 36 %). При цьому за факультетами спостерігається різна динаміка. Абсолютний рівень успішності з першого пред’явлення збільшився на факультетах ФІТО (із 62,7 до 70,7 %), ФАМІТ (із 54,6 до 56,4 %). Абсолютний рівень успішності з першого пред’явлення знизився на факультетах ФМ (із 63,5 до 62,2 %), ФЕМ (із 71,6 до 67,91 %). Абсолютний рівень успішності на останній день сесії збільшився на факультетах ФЕМ (із 75,9 до 81,40 %), ФІТО (із 64,7 до 76,7 %), ФАМІТ (із 57,4 до 65,7 %), а на ФМ спостерігалося незначне зниження цього показника (із 67,5 до 67,3 %). Якісний рівень успішності збільшився на факультетах ФЕМ (із 35,1 до 41,40 %), ФАМІТ (із 36,8 до 38,6 %). Якісний рівень успішності зменшився на факультетах ФІТО (із 29,4 до 26,7 %), ФМ (із 33 до 32,1 %).

Порівнюючи з 2022/2023 н. р., у літню екзаменаційну сесію 2023/2024 н. р. загалом у Академії спостерігається зниження абсолютного показника успішності як з першого пред’явлення (із 63 до 60 %), так і на останній день сесії (із 69,49 до 65 %). Якісний рівень успішності станом на останній день сесії при цьому збільшився (із 37,75  до 38 %). Рівень абсолютної успішності з першого пред’явлення знизився на всіх факультетах: ФЕМ (із 73,76 до 69,23 %), ФІТО (із 69,7 до 67,7 %), ФМ (із 63,9 до 55,6 %), ФАМІТ (із 52,8 до 49,1 %), а також на всіх факультетах спостерігалося зниження показника абсолютної успішності на останній день сесії ФЕМ (із 79,2 до 72,85 %) ФІТО (із 74,2 до 72,6 %), ФМ (із 65,3 до 57,7 %), ФАМІТ (із 63,0 до 56,9 %).

Слід зазначити тенденцію до зменшення як абсолютної чисельності відрахованих здобувачів (із 157 до 123 осіб), так і відсотків відрахувань (із 10,7 % до 9,5 %) станом на 1.07.2024 р. у порівнянні з 1.07.2023 р. Разом із тим, чисельність відрахованих здобувачів та відсоток відрахувань збільшилися на першому та першому прискореному курсах.

Здобувачі були відраховані, головним чином, за невиконання навчального плану і незадовільну успішність. Тому перед колективом Академії постає важлива задача підвищення ефективності роботи зі здобувачами, що слабо встигають і відстають у навчанні, з метою збереження контингенту студентів, що особливо важливо з погляду на негативну тенденцію зменшення загального контингенту здобувачів в Академії.

Захист випускних кваліфікаційних робіт бакалаврів і наукових магістрів улітку 2024 року і захист кваліфікаційних робіт магістрів ОПП узимку 2024 року проходив також дистанційно із використанням засобів інтернет-зв’язку. На випускових кафедрах забезпечується зберігання кваліфікаційних робіт на google-диску кафедри або google-диску секретаря екзаменаційної комісії разом з електронними версіями кваліфікаційних робіт.

У травні 2024 року не захистили кваліфікаційні роботи 5 здобувачів магістерського рівня за освітньо-науковою програмою (кафедра КІТ – 3 здобувачі денної форми, кафедра АВП – 2 здобувачі денної форми).

У літню сесію 2024 року не захистили кваліфікаційні роботи 16 здобувачів освітнього рівня «Бакалавр».

У грудні 2024 року не захистили кваліфікаційні роботи 15 здобувачів вищої освіти магістерського рівня за ОПП (кафедри ЕП, ФБСП, ІСПР, ІТУ, ПТММ – по 1 здобувачу денної форми, кафедри АВП та «Менеджмент» – по 2 здобувачі денної форми, кафедра ОіТЗВ – 3 здобувачі денної форми, кафедра КІТ – 2 здобувачі денної форми та 1 здобувач заочної форми).

Відсоток здобувачів, що не захистили кваліфікаційні роботи, у порівнянні з попереднім періодом не зазнав суттєвих змін і залишається відносно високим. По магістрам за ОНП він складає 13,5 % проти 20 % у 2023 р., по магістрам за ОПП – 9,6 % проти 10,6 %, по бакалаврам – 6,1 % проти 4,7 %.

Така ситуація потребує посилення контролю за підготовкою кваліфікаційних робіт здобувачами з боку деканів, завідувачів кафедр і посилення відповідальності керівників кваліфікаційних робіт.

 

У 2024 році практичну підготовку пройшли 883 здобувачі денної форми навчання і 157 – заочної форми навчання. Незважаючи на умови, які пов’язані з воєнним станом, усі види практик, передбачені навчальними планами, проводилися у встановлені терміни і згідно з робочими програмами. Своєчасно готувалися накази про строки всіх видів практики за кожною спеціальністю, а також накази про направлення здобувачів на практику і призначення керівників практики. У зв’язку з тим, що більшість здобувачів і викладачів перебувають у різних регіонах країни або за кордоном, практика проводилася у дистанційному форматі і переважно на базі Академії (за винятком шістьох здобувачів спеціальності 014).

Проводиться постійний контроль щодо оформлення наказів із проведення практичної підготовки здобувачів і звітів кафедр.

 

НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА РОБОТА В АКАДЕМІЇ, НА КАФЕДРАХ І ФАКУЛЬТЕТАХ

 

У звітному 2024 календарному році, як і попередні роки, координацію навчально-методичної і організаційно-методичної роботи в Академії на факультетах і кафедрах забезпечувала методична рада Академії.

Персональний склад методичної ради в кількості 43 осіб, включаючи голову ради, заступника голови, секретаря і 40 членів, було затверджено наказами ректора № 33 від 15 вересня 2023 р. та № 35 від 17 вересня 2024 р. Цими ж наказами було затверджено персональні склади 9 загальноакадемічних секцій методичної ради, а також 19 секцій і підсекцій за окремими спеціальностями з розбивкою на низку спеціалізацій.

Ураховуючи набутий Академією досвід акредитації освітніх програм Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти і рекомендації щодо широкого залучення зовнішніх стейкхолдерів освітніх програм і здобувачів освіти до обговорення освітніх програм, навчальних планів і складових окремих навчальних дисциплін, склад секцій за спеціальностями доповнено представниками роботодавців і здобувачів освітніх послуг.

Методична рада функціонувала у відповідності із затвердженим планом роботи, яким передбачалося 10 засідань протягом календарного року і розгляд 30 планових питань. Проведено 10 засідань, на яких розглянуто й обговорено 29 планових питань, а також 3 позапланових поточних питання, які виникли та потребували оперативного вирішення і були внесені до порядку денного чергового засідання методичної ради.

На кожному засіданні методичної ради розглядалися питання щодо видання навчально-методичних матеріалів за рекомендаціями методичних комісій факультетів. Було затверджено і рекомендовано для розміщення на сайті ДДМА 21 навчально-методичне видання.

Секції методичної ради і методичні комісії факультетів також працювали за затвердженими планами роботи. За календарний рік різними секціями і підсекціями було проведено 290 засідань, на яких розглянуто і обговорено 454 питання.

Основним напрямом методичної роботи викладачів і у звітному році залишається адаптація навчальних дисциплін до змінених навчальних планів, оновлення змісту лекцій з урахуванням сучасного стану економіки, науки і суспільного розвитку, розширення й осучаснення тематики лабораторних робіт і практичних занять, удосконалення самостійної роботи й засобів поточного й підсумкового контролю знань. На всі дисципліни є робочі програми, для більшості дисциплін рівня підготовки магістра розроблені силабуси, продовжується розробки силабусів на навчальні дисципліни всіх рівнів підготовки. У наявності НМКД з усіх дисциплін у відповідності до встановлених вимог. Постійно оновлюються всі складові методичного забезпечення, і в першу чергу лабораторних і практичних занять, з урахуванням того, що всі компоненти освітнього процесу для здобувачів як заочного, так і денного відділень, забезпечуються в дистанційному режимі. 

На кафедрах Академії використовуються форми й методи дистанційної освіти із застосуванням таких програмних і технічних засобів.

Щорічно вченою радою Академії затверджується план підготовки й видання монографій, підручників, посібників і методичних указівок.

За планом видання за 2024 рік передбачено 100 навчально-методичних видань і монографій та 7 збірників наукових праць.

За підсумками роботи кафедр протягом звітного року:

  • підготовлено монографій – 6, опубліковано – 9;
  • збірників наукових праць підготовлено і опубліковано – 7;
  • посібників із номером ISBN підготовлено – 21, опубліковано – 20;
  • методичних указівок внутрішнього використання підготовлено – 52, викладено на сайті – 35;

Усього видань за 2024 рік підготовлено – 79, опубліковано – 64;

План видання науково-методичної документації 2024 року за всіма факультетами в цілому виконаний на 80 %: (у 2023 – 84 %). При цьому 10 кафедр Академії виконали план видань повністю, 9 кафедр – частково (63 %).

Деканам факультетів і завідувачам кафедр потрібно суттєво посилити контроль і відповідальність викладачів за виконання планових показників, своїх контрактних зобов’язань та всіх пунктів індивідуальних планів і обов’язково враховувати цей показник при розподілі навчального навантаження на наступний навчальний рік.

 

РОЗВИТОК КОМП'ЮТЕРНО-ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ І ДИСТАНЦІЙНОЇ ОСВІТИ

 

У звітному 2024 році, як і в попередні роки, проводилася робота з підтримки всіх основних інформаційних електронних сервісів Академії. Практично без збоїв працює система дистанційної освіти Moodle, електронна пошта, сайт. Відновлена робота сервісу DSpace. Періодично проводиться робота зі створення резервних копій важливих даних. Підтримується також робота сервісів, які фізично розташовані в приміщеннях Академії в м. Краматорську.

Традиційно, у 2024 році під час літнього канікулярного періоду Центром дистанційної і заочної освіти Академії спільно з відділом технічних засобів навчання було вжито комплекс заходів, спрямованих на подальше ефективне функціонування академічної системи управління навчанням – платформи дистанційного навчання Moodle DDMA, а саме:

  1. оновлено та оптимізовано базові системні компоненти на основному сервері платформи Moodle DDMA;
  2. інстальовані додаткові плагіни для роботи в режимі відеоконференцій;
  3. реалізовані технічні заходи, спрямовані на розширення дискового простору задля зберігання масиву баз даних та системних бекапів інформації;
  4. актуалізовано облікові записи для всіх рівнів користувачів (здобувачів освіти, навчально-педагогічних працівників, навчально-допоміжного персоналу);
  5. продовжено практику розгортання та налаштування резервної копії серверу платформи Moodle DDMA у вигляді дзеркала основного серверу (станом на 10.07.2024 р.), застосовуваного у вигляді доступного масиву архівної інформації за минулий 2023–24 навчальний рік, на базі якого організовано прийом академічних заборгованостей у здобувачів освіти за попередні заліково-екзаменаційні сесії у встановлені терміни.

Протягом минулого року проводилася велика робота щодо участі в інвестиційному проєкті «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів», який проводиться Міністерством освіти і науки України спільно з Міжнародним банком реконструкції та розвитку. У разі позитивного рішення щодо нашої заявки Академія отримає сучасне обладнання для дистанційного проведення навчального процесу, а також обладнання для забезпечення безперебійної роботи цих засобів і серверного обладнання.

Також у минулому році студенти і викладачі Академії продовжили отримувати безкоштовний доступ до міжнародних освітніх платформ Coursera та Udemi, а також до системи відеоконференцій ZOOM. Крім того, Академія отримала доступ до ще однієї онлайн-платформи на основі штучного інтелекту для допомоги у спілкуванні англійською мовою – Grammarly. 

 

НАУКОВА, НАУКОВО-ТЕХНІЧНА ТА ІННОВАЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ АКАДЕМІЇ

 

Наукова, науково-технічна та інноваційна діяльність Академії здійснювалися відповідно до Закону України «Про пріоритетні напрями інноваційної діяльності в Україні»:

  • фундаментальні наукові дослідження з найбільш важливих проблем розвитку науково-технічного, соціально-економічного, суспільно-політичного, людського потенціалу для забезпечення конкурентоспроможності України у світі та сталого розвитку суспільства і держави;
  • інформаційні та комунікаційні технології;
  • енергетика та енергоефективність;
  • нові речовини і матеріали.

У науковій діяльності у звітному році брали участь 161 (182) штатних наукових і науково-педагогічних працівників (із них: 24 (27) докторів наук, 93 (104) кандидатів наук, 1 докторант, а також 69 (70) здобувачів третього освітньо-наукового рівня денної форми навчання, 316 (414) здобувачів першого та другого освітніх рівнів (тут і далі в дужках наведені показники за попередній рік)).

У 2024 році виконувалося 5 НДР у межах фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, із них 2 фундаментальні та 3 прикладні. Загальний обсяг фінансування наукових розробок склав 5223,15 (3501,8) тис. грн, у тому числі 5118,15 (3451,8) тис. грн із держбюджету та 105,0 (50,0) тис. грн із спецфонду.

За науковим напрямом «Природничо-математичний» в Академії виконувалися дві фундаментальні НДР:

  • «Термодинаміка багатокомпонентних розплавів перехідних металів як наукова основа розробки аморфних сплавів» (науковий керівник – д-р хім. наук, проф. Турчанін М. А.);
  • «Дизайн та модифікація N-заміщених-1,4-хінонімінів: спрямований синтез, дослідження біоактивності методами in silico, in vitro, in vivo» (науковий керівник – д-р хім. наук, проф. Авдєєнко А. П.).

За науковим напрямом «Інженерно-технологічний» виконувалися три прикладні НДР:

  • «Розробка технологій і моделювання процесів обробки тиском заготовок і деталей безпілотних літальних апаратів зі зміцнених алюмінієвих сплавів» (науковий керівник – д-р техн. наук, проф. Тарасов О. Ф.);
  • «Розробка та дослідження нового технологічного процесу штампування монолітних артилерійських снарядів» (науковий керівник – д-р техн. наук, проф. Марков О. Є.);
  • «Підвищення ефективності верстатів та інструментів для виготовлення виробів оборонного та енергетичного призначення з високоміцних матеріалів» (науковий керівник – д-р техн. наук, проф. Ковальов В. Д.).

У звітний період науковий колектив молодих учених Академії під керівництвом д-ра техн. наук, проф. Бережної О. В. за результатами участі в конкурсі проєктів фундаментальних наукових досліджень та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих учених переміг із проєктом НДР «Розробка комбінованої технології формування поверхневого шару з градієнтним розподілом властивостей на основі методу електроконтактного наварювання», фінансування якої розпочнеться за рахунок коштів Державного бюджету України з 2025 року.

У межах кафедральної тематики виконувалися 21 НДР, із них 8 робіт було завершено, із вересня 2024 року відкрито 7 нових, а виконання 13 – продовжується.

За результатами наукової діяльності науковців Академії було опубліковано 598 наукових праць, у т. ч.:

  • у виданнях, що індексуються наукометричними базами даних Scopus і Web of Science (для технічних наук) і Index Copernicus (для гуманітарних наук) та інших – 63;
  • у виданнях, що входять до Переліку наукових фахових видань України категорії «Б» – 90.

Видано черговий випуск збірника наукових праць «Обробка матеріалів тиском» (MATERIALS WORKING BY PRESSURE), який наказом МОН України від 07.04.2022 р. № 320 включено до Переліку наукових фахових видань України категорії «Б» із технічних наук, за спеціальностями 131 і 132. Також видано 9 монографій, серед яких 3 опубліковані за кордоном, і 20 навчальних посібників.

Дослідницька інфраструктура ДДМА вибудовується через розвиток системи інноваційних центрів, які об’єднують лабораторії науково-дослідницького сектору, кафедральні і міжкафедральні лабораторії. На теперішній час в Академії діють три інноваційні центри: Інноваційний Центр «Новітні матеріали, технології, обладнання в машинобудуванні», Інноваційний Центр «Ресурсозберігаючі процеси та оснащення обробки тиском» та Науково-інноваційний центр «Верстати з числовим програмним керуванням HEIDENHAIN». Важливим елементом інноваційної інфраструктури ДДМА є стартап-школа «Sikorsky Challenge Краматорськ», яка була створена у 2018 р. завдяки підтримці проєкту «Модель стартапів ˮСікорськи челенджˮ об’єднує Донбас», що фінансувався Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). У теперішній час стартап-школа тісно співпрацює із Всеукраїнською інноваційною екосистемою «Sikorsky Challenge Україна».

В Академії функціонує відділ із питань інтелектуальної власності, який надає допомогу науковцям у підготовці документації для надання правової охорони і комерційної реалізації об’єктів інтелектуальної власності, створених при освітній, науковій та науково-виробничій діяльності. Винахідниками Академії у звітному періоді отримано 4 (4) патенти України на корисні моделі, зареєстровані авторські права на 3 наукові твори, подано 3 заявки на отримання патентів України. Найбільш активними у винахідницькій діяльності були кафедра КІТ (подали 2 заявки на корисні моделі і 1 на винахід) та ІТУ (отримали 2 патенти на корисні моделі). У 2024 році отримано патент України на корисну модель у співавторстві з науковцями Талліннського технічного університету.

У 2024 р. молоді вчені ДДМА д-р техн. наук, доц. кафедри АВП Бережна О. В. і канд. хім. наук Водоп’янова Г. О. були стипендіатами Стипендії КМУ для молодих учених, призначеної постановою президії Комітету з Державних премій України в галузі науки і техніки від 4 листопада 2022 року № 6. У листопаді 2024 року Постановою президії Комітету з Національної премії України імені Бориса Патона від 5 листопада 2024 року № 6 призначено стипендію Кабінету Міністрів України для молодих учених Водоп’яновій Ганні Олександрівні – канд. хім. наук, старшому науковому співробітнику Лабораторії фізико-хімічних властивостей металевих розплавів.

Із метою підвищення ефективності наукової діяльності Академії, удосконалення її організації, для популяризації останніх досягнень у галузях технічних, природничих та гуманітарних наук, обміну досвідом та впровадження у виробництво новітніх наукових результатів і встановлення творчих зав’язків із науковцями ЗВО та НАНУ у період із березня по грудень 2024 року проведено Дні науки. У рамках Днів науки в Академії проводилися наукові заходи міжнародного, всеукраїнського та регіонального рівнів:

  • International youth scientific and technical conference «Young science – robotics and nano-technology of modern mechanical engineering», м. Краматорськ (on-line), м. Вінниця (off-line) 10–12 квітня 2024 року;
  • ХХІІ International scientific and technical conference «Heavy machine-building. Problems and prospects of development», м. Краматорськ – м. Тернопіль 28 травня – 1 червня 2024 року;
  • ХVІ International scientific conference «Modern education – accessibility, quality, recognition, м. Краматорськ, м. Вінниця, м. Тернопіль 13–14 листопада 2024 року;
  • XXIІІ International scientific conference «Neural network technologies and their applications NNTA – 2024», м. Краматорськ – м. Тернопіль 11–12 грудня 2024 року;
  • VІІІ Всеукраїнська науково-технічна конференція «Сучасні інформаційні технології, засоби автоматизації та електропривод», м. Краматорськ – м. Тернопіль 18–20 квітня 2024 року;
  • IІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Педагогіка і сучасні аспекти фізичного виховання», м. Краматорськ – м. Тернопіль 20–21 листопада 2024 року;
  • Регіональна конференція Малої академії наук із науково-промислового профілю, м. Краматорськ – м. Тернопіль 10–12 квітня 2024 року;
  • XLV щорічна науково-технічна конференція науково-педагогічних  працівників і здобувачів вищої освіти, м. Краматорськ – м. Тернопіль, квітень 2024 року;
  • Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей в один тур, м. Краматорськ – м. Тернопіль, березень – квітень 2024 року;
  • I відбірковий етап студентської першості України з командного програмування ІСРС-Ukraine-2024 – обласний етап AUCPC-2024, 26 вересня 2024 року.

Наймасовіший захід Днів науки XLV – щорічна науково-технічна конференція науково-педагогічних, інженерно-технічних працівників науково-дослідного сектору, докторантів, аспірантів, магістрантів і здобувачів вищої освіти у 2024 році пройшла успішно. На ній працювало 20 секцій (підсекцій), на засіданнях яких було прочитано 337 наукових доповідей, із них студентських – 234. У роботі конференції взяли участь 455 учасників, із них 8 представників інших закладів і підприємств (Краматорська міська рада, ПрАТ «НКМЗ» (м. Краматорськ), Державний науково-дослідній інститут МВС України (м. Київ), Державний університет інформаційно-комунікаційних технологій (м. Київ)).

За ініціативи кафедри КМСІТ Академія виступила співорганізатором проведення І Всеукраїнської науково-практичної конференції «Сучасні проблеми громадянської та екологічної безпеки України», м. Краматорськ – м. Тернопіль, 30 квітня 2024 року та І Всеукраїнської науково-практичної конференції «Традиційні та новітні технології в промисловості, енергетиці та економіці України», м. Краматорськ – м. Тернопіль, 10 грудня 2024 року.

У звітному році ректоратом велика увага приділялася науковій роботі здобувачів, яка згуртована в Студентському науковому товаристві під керівництвом Ради молодих учених. Рада молодих учених брала участь в організації наукових конференцій та семінарів. Голова Ради молодих вчених Академії В. Криворучек є членом Ради молодих учених при Донецькій ОВА. У різних видах наукових досліджень брали участь 316 (414) здобувачів, у тому числі у виконанні держбюджетних і кафедральних НДР узяли участь 45 здобувачів. Здобувачами в співавторстві опубліковано 222 наукові праці, у т. ч. особисто – 87, на студентських конференціях прочитано 279 доповідей.

У березні 2024 року в Академії відбувся Всеукраїнський конкурс студентських наукових робіт в один тур. Конкурс проходив у рамках проведення Днів науки і на виконання листа Інституту модернізації змісту освіти «Про проведення Всеукраїнської студентської олімпіади та Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт із галузей знань і спеціальностей у 2023/2024 навчальному році». У конкурсі взяли участь 69 студентських наукових робіт у 14 секціях. Конкурсна комісія відзначила 36 наукових робіт як переможців і призерів.

У звітному періоді здобувачі Академії брали участь у регіональних і міжнародних наукових заходах. Здобувачі ДДМА брали участь у ХVІІ Всеукраїнській історико-краєзнавчій конференції учнівської та студентської молоді «Південно-Східна Україна: зі стародавності у ХХІ століття», яка проходила у два етапи – відбірковий (дистанційний) та очний, проведеній Українським державним центром національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді та Донецьким обласним центром туризму та краєзнавства учнівської молоді за підтримки Департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації. Здобувач Данило Брадулов (науковий керівник – доцентка Стешенко Н. Л.) за свою доповідь «Формування Збройних сил України (1991–2024 рр.)» нагороджений Дипломом першого ступеня.

Здобувачі Академії взяли участь у першому відбірковому обласному та другому відбірковому Всеукраїнському етапах студентської першості України з командного програмування ІСРС-Ukraine-2024, у міжнародній олімпіаді у сфері інформаційних технологій IT-Universe-2024 із дисципліни «Управління ІТ-проєктами» (м. Київ) та Кубку України з програмування (м. Харків).

У вересні 2024 року в Україні в онлайн-форматі пройшли перші відбіркові етапи студентської першості України з командного програмування ІСРС-Ukraine-2024. За організацію заходу в Донецькій області відповідала Донбаська державна машинобудівна академія (координатор – доцент Мельников О. Ю.).

У першому відбірковому обласному етапі студентської першості України з командного програмування ICPC-Ukraine-2024 здобувачами Академії отримано чотири нагороди (здобувачі гр. ІСТ-24-1 і ІСТ-22-1 – ІІ та ІІІ місця, керівник – доцент Мельников О.Ю.; здобувачі гр. КН-23-1м і КН-24-1м – два ІІІ місця, керівник – старший викладач Міхєєнко Д.Ю.).

Здобувачі Академії Унегов А., гр. ІСТ-20-1, і Канішев В., гр. СА-20-1, (керівник – асистент Гудкова К. Ю.) у фіналі міжнародної олімпіади у сфері інформаційних технологій IT-Universe-2024 із дисципліни «Управління ІТ-проєктами» посіли відповідно 9-е і 10-е місця (у фінал олімпіади було відібрано 28 із 203 учасників).

У змаганнях Кубку України з програмування (м. Харків) узяли участь 2 команди здобувачів (гр. КН-23-1м, керівник – старший викладач Міхєєнко Д.Ю.; гр. КН-21-1, КН-21-2, КН-22-1, керівник – асистент Кузьменко В.Є.).

Здобувачі Академії взяли участь у міжнародних конкурсах. На конкурсі «Комп’ютерна графіка та вебдизайн CreDiCo-2023» (м. Суми) нагороджено дві роботи (у номінації «Вебдизайн. Графічне оформлення» Дипломом І ступеня – Денисенко В., гр.СА-20-1, у номінації «Візуальне програмування» Дипломом ІІ ступеня – Щербина Б., гр. ІСТ-22-1, науковий керівник – доцентка Нечволода Л.В.). На конкурсі «Роботи з нами, роботи навколо нас», у рамках міжнародної студентської олімпіади IT-Universe-2024 (м. Київ), нагороджено одну роботу (Дипломом ІІІ ступеня – Малиновський М., гр. КН-23-1м, науковий керівник – асистент Коваленко А.К.).

На конкурсі «Вирішення практичних задач із застосуванням штучного інтелекту», у рамках міжнародної студентської олімпіади IT-Universe-2024 (м. Київ), робота Козуба Д., гр. ІСТ-20-1, посіла почесне 4-е місце, на конкурсі «Кращий інноваційний диплом (проєкт)» робота Грищука Д., гр. ІСТ-22-1, отримала 5-е місце (науковий керівник – доцент Мельников О.Ю.), на конкурсі «Розробка мобільних застосунків» робота Закабули О., гр. ІСТ-23-маг, та Чиримпея М., гр. СА-23-маг, зайняла 7-му сходинку (наукові керівники – доценти Гітіс В. Б. та Нечволода Л. В.).

Студенти спеціальностей «Системний аналіз» та «Інформаційні системи та технології» узяли участь у черговому міжнародному конкурсі студентських наукових робіт Black Sea Science-2024 (м. Одеса») і отримали сертифікати учасників (науковий керівник – доцент Мельников О.Ю.). Конкурсні роботи приймалися винятково англійською мовою.

Студент 2-го курсу магістратури кафедри менеджменту (освітня програма «Державна служба»), голова Ради студентського самоврядування ДДМА Костянтин Чоста здобув перемогу в конкурсі стипендіальної програми «Завтра.UA». Журі визначило переможця з-поміж 342 конкурсантів із понад 100 закладів вищої освіти України.

На Всеукраїнському конкурсі «Інформаційні технології в науці та виробництві» (м. Херсон) нагороджено одну роботу (Дипломом ІІІ ступеня – Капелещук А., гр. СА-22-1маг, науковий керівник – доцент Мельников О.Ю.). На Всеукраїнському конкурсі творчих робот «Національно-патріотичне становлення молоді» із нагоди відзначення Дня Соборності України (м. Київ) нагороджена одна робота (Дипломом ІІІ ступеня – Бородай С., гр. ПЛ-20-1, науковий керівник – доцентка Стешенко Н. Л.).

У листопаді 2024 року в Академії відбувся І (вишівський) етап ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, організований Міністерством освіти і науки України, Міжнародним благодійним фондом «Ліга українських меценатів», Інститутом української мови Національної академії наук України. У І (вишівському) етапі конкурсу взяли участь сім студентів. За результатами конкурсного відбору до участі у ІІ (обласному) етапі конкурсу, який проходив у листопаді – грудні 2024 р., рекомендовано переможницю І (вишівського) етапу Олену Дьяченко.

За результатами успішної навчальної, наукової і суспільної діяльності Стипендії Президента України отримували 5 здобувачів, стипендії Верховної Ради України – 2 здобувачі.

Результати наукових досліджень, одержані при виконанні кваліфікаційних робіт здобувачів, були впроваджені в різних сферах бізнесу і освітньому процесі.

Результати магістерської роботи «Дослідження методів штучного інтелекту для оптимізації ігрового процесу в багатоосібних комп’ютерних іграх» здобувача групи СА-23-1м кафедри ІСПР Чиримпея М. І. (науковий керівник – канд. техн. наук, доцент Гітіс В. Б.) використані як система підтримки прийняття рішень на основі нейромережевих технологій для оптимізації внутрішньоігрових процесів у багатоосібних онлайн-іграх, зокрема для прогнозування ринкових цін і підбору екіпірування гравця у ФОП (Л. В. Нечволода).

Результати магістерської роботи «Дослідження методів передбачення безперебійності функціонування системи водопостачання в невеликих містах» здобувача кафедри ІСПР групи ІСТ-23-1м О. Ю. Закабули (науковий керівник – канд. техн. наук, доцент Мельников О. Ю.) упроваджено в роботу КП «Міст» як програмний комплекс, що забезпечує автоматизовану підтримку прийняття рішень при управлінні системами водопостачання невеликих міст та дозволяє знизити витрати на ліквідацію аварій на 35 % унаслідок можливості планування превентивних ремонтів.

Наукові результати бакалаврської роботи «Розробка інформаційної системи для управління палітрами кольорів» здобувача кафедри ІСПР групи ІСТ-20-1 А. В. Унегова (науковий керівник – канд. техн. наук, доцентка Нечволода Л. В.) у 2024 році впроваджено в роботу ТОВ «Продмаш» як програмний застосунок, який дозволяє конструкторам обладнання спростити та пришвидшити роботу з підбором оптимальних кольорів.

Результати магістерської роботи «Дослідження ефективності застосування чисельних методів для вирішення задач керування силовим агрегатом» здобувача кафедри ІСПР групи ІСТ-23-1м І. В. Пономаренка (науковий керівник – канд. техн. наук, доцент Гітіс В. Б.) упроваджено в роботу КП «Міст» для удосконалення процесу керування силовим агрегатом шляхом використання чисельних методів із метою підвищення рівня безпеки та ефективності керування, зменшення шкідливих виробничих факторів.

Результати дисертаційної роботи докторанта Карнауха С. Г. були використані на ПАТ «Новокраматорський машинобудівний завод» (НКМЗ), ПАТ Енергомашспецсталь (ЕМСС), АТ «Мотор Січ», ПАТ «Дружківський завод металевих виробів» (ДЗМВ) у рамках спільних науково-дослідних робіт із вдосконалення методик розрахунку і проєктування процесів обробки металів тиском, технологій і оснастки виробництва гаряче- та холоднодеформованих заготовок та виробів, про що складені акти впровадження.

У звітному році за результатами виконання кафедральних НДР на кафедрах «Облік, оподаткування та економічна безпека», «Математика та моделювання», «Обробка металів тиском», «Основи проєктування машин» в освітній процес упроваджено 2 методичні рекомендації, 1 навчально-методичний комплекс, 1 навчальний посібник та 1 рекомендацію в лекційні матеріали.

У роботі ХХVІІ регіональної конференції Малої академії наук із науково-промислового профілю взяли участь викладачі та школярі навчальних закладів Дружківки, Дніпра, Краматорська. Було заслухано 10 доповідей. Юні науковці розповіли про свої дослідження та розробки, що мають важливе значення для сучасної України. Усі учасники були відзначені дипломами та отримали сертифікати. Засідання Малої академії наук проходило паралельно з роботою міжнародної конференції Young science – robotics and nano-technology of modern mechanical engineering. У жовтні 2024 року під час наради керівник МАН ДДМА, доктор технічних наук, професор Ковалевський С. В. запропонував створити Академію дослідників штучного інтелекту. Мета створення відповідає рівню ДДМА як одного з провідних вишів України і навчального закладу, у якому нейромережі входять до навчальних програм не тільки комп’ютерних, а й технічних дисциплін. Академія дослідників штучного інтелекту спрямована на розвиток інтересу обдарованих учнів до сфери ШІ та технологій, що сприятиме формуванню нових навичок і підготовці майбутніх фахівців. Академія пропонує базові знання у сфері використання ШІ, а також проєктну діяльність із можливістю розробки власних творчих проєктів.

Керівникам наукових колективів і завідувачам кафедр необхідно звернути увагу на значне зниження кількості публікацій у фахових журналах України (при запланованих до публікації 112 наукових статей опубліковано лише 63), упровадження результатів наукових розробок в освітній процес (при запланованих до впровадження 16 наукових розробок упроваджено лише 2); активізувати роботу з питань подачі заявок на винаходи та корисні моделі.

Недостатньою є робота з молодими науковцями. Більшість із них після захисту дисертації не продовжують активно займатися наукою. Немає претендентів на стажування за кордоном за державними й міжнародними програмами.

 

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Одним із пріоритетних напрямів діяльності Академії залишається розвиток міжнародних зв’язків із ЗВО, науковими центрами і фірмами країн ЄС. Основними напрямами міжнародного співробітництва були спільна участь науковців співпрацюючих сторін у міжнародних конференціях, публікації наукових праць, спільна участь у міжнародних проєктах, обмін науковою інформацією, надання можливості проводити дослідження на унікальному обладнанні тощо. У звітному періоді в Академії виконувалося 28 угод про міжнародне співробітництво. Результатами успішної міжнародної наукової співпраці науковців ДДМА є публікація 6 наукових статей у рейтингових міжнародних виданнях і отримання патенту України на корисну модель у співавторстві з науковцями університетів, що співпрацюють.

За звітний період на базі Академії проведено 6 конференцій міжнародного рівня. Ці конференції проводилися спільно із зарубіжними партнерами: Магдебурзьким Університетом ім. Отто фон Геріке (Німеччина), Гірничо-металургійною академією ім. Станіслава Сташица «AGH» (Польща), Університетом Лунда (Швеція), Рудненським індустріальним інститутом (Казахстан), Mechanical Engineering Faculty in Slavonski Brod, JJ Strossmayer University of Osijek (Croatia), Academy of Professional Studies Šumadija – Kragujevac (Serbia) та ін.

Науковці ДДМА входять до складу редакційних та видавничих комітетів престижних закордонних видань: Powder Metallurgy and Metal Ceramic, Mechanical Testing and Diagnosis, European Educational Researcher, American Journal Neural Network and Application.

У червні і жовтні 2024 р. д-ри техн. наук, професори кафедри КМСІТ Васильченко Я. В. і Ковальов В. Д. стали учасниками програми академічної мобільності, яку проводив Technical University of Cluj Napoka – North University Ctynht of Baia Mare (Румунія), а саме Кафедра електричної інженерії, електроніки і комп’ютерів Інженерного факультету. За результатами участі в програмі академічної мобільності були одержані сертифікати.

Багаторічним міжнародним партнером Академії є Агентство з міжнародного розвитку USAID Ukraine, завдяки фінансовій підтримці якого Академія взяла участь у проєктах «Модель стартапів Sikorsky Challenge об’єднує Донбас», «Стартап-школа Sikorsky Challenge: сприяння інноваційному розвитку та підприємницькій діяльності стартапів у цільових університетах Донецької та Луганської областей», Проєкту з психологічної підтримки персоналу вимушено переміщених закладів освіти і здобувачів освіти. У 2023 р. у рамках Проєкту USAID «Економічна підтримка України» канд. екон. наук, доцент кафедри фінансів, банківської справи та підприємництва Михайличенко Н.М. пройшла навчання з курсу «Фандрейзинг для закладів освіти», організоване Фундацією імені князів-благодійників Острозьких та Academy of Fundraising, і отримала сертифікат. Також у 2023 р. викладачі кафедр «Фінанси, банківська справа та підприємництво» і «Облік, оподаткування та економічна безпека» підвищили кваліфікацію в рамках міжнародної освітньої програми для викладачів та науковців StarterNetwork, яка проводилася спільно Тартуським університетом під егідою ESTDEV From the People of Estonia та YEP Інкубатором, і отримали відповідні сертифікати. Також викладачі кафедр «Фінанси, банківська справа та підприємництво» і «Облік, оподаткування та економічна безпека» взяли участь у проєкті з розвитку співпраці бізнесу та освіти Uni-Biz Bridge від UGEN, який проводився в березні 2024 р. за підтримки таких міжнародних корпорацій, як EY, PwC, KPMG, Deloitte, Softserve, Genesis та ін. За результатами підвищення кваліфікації викладачі Академії отримали відповідні сертифікати.

У співпраці з Програмою ООН із відновлення та розбудови миру в Академії створено Центр ІТ-рішень Донецької області. Із 2020 року Академія бере участь у міжнародному Проєкті з підтримки переміщених українських закладів вищої освіти, який проводиться Програмою імені Фулбрайта в Україні і здійснюється за фінансування посольства США в Україні. Із 2024 р. Академія бере участь у реалізації інвестиційного проєкту IUHERP «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів», який проводиться Міжнародним банком реконструкції і розвитку і націлений на створення безпечних умов для організації освітнього та дослідницького процесу та його безперервності в закладах вищої освіти, що постраждали від війни, включаючи організацію дистанційного навчання та постачання обладнання для забезпечення життєдіяльності та безпеки.

Проректор з наукової роботи, управління розвитком та міжнародних зв’язків, д-р хім. наук, професор, лауреат Державної премії України М. А. Турчанін як експерт входив у журі цьогорічного ХІII Фестивалю інноваційних проєктів Sikorsky Challenge 2024, якій відбувся на початку листопада в Києві. Він також входить до координаційної ради «Sikorsky Challenge Україна».

Здобувачки освіти кафедри хімії і охорони праці магістрантка 1-го курсу Діана Дегтярьова і першокурсниця бакалаврату Олександра Клименко у листопаді 2024 року взяли участь у хакатоні із зеленої хімії (Міжнародний Global Greenchem Hackathon), який реалізується проєктом Організації Об’єднаних Націй із промислового розвитку «Глобальна програма інновацій та мереж у зеленій хімії» (GreenChem) за фінансової підтримки Глобального екологічного фонду. Захід проходив у рамках ХІII Фестивалю інноваційних проєктів Sikorsky Challenge 2024.

 

РОБОТА З ПРОФОРІЄНТАЦІЇ І КОМПЛЕКТУВАННЯ КОНТИНГЕНТУ ЗДОБУВАЧІВ

 

Приймальна комісія ДДМА у 2024 році проводила прийом абітурієнтів на місця державного замовлення, а також на місця, які фінансуються за рахунок фізичних або юридичних осіб за всіма ступенями підготовки (бакалавр, магістр, доктор філософії).

Загальна кількість абітурієнтів, зарахованих на перший та перший прискорений курси денної форми здобуття освіти, у цьому році зменшилася на 54 особи: із 177 осіб у 2023 році до 123 осіб у 2024 році. На перший курс денної форми навчання на базі повної загальної середньої освіти (далі ПЗСО) до Академії зараховано на 8 осіб менше, ніж у 2023 році, при цьому на 12 осіб збільшилася кількість зарахованих зі шкіл м. Краматорська (80 осіб у 2024 році проти 68 осіб у 2023 році). Зменшення кількості зарахованих до ДДМА на базі ПЗСО у 2023 році пов’язане із суттєвим зменшенням баз профорієнтаційної роботи Академії, що викликане збройною агресією з боку російської федерації і окупацією ворогом значної кількості населених пунктів Луганської і Донецької областей, що сприяло відтоку молоді до закладів вищої освіти інших міст України, Європи, а також небажанням випускників залишатися і навчатися там, де проходять бойові дії.

У 2024 році за особливими умовами вступу до Академії зараховано 22 вступники з території проведення воєнних дій та 14 вступників – учасників бойових дій. Із 36 зазначених абітурієнтів 27 скористалися можливістю вступити до Академії за спрощеною процедурою через складання усних співбесід замість національного мультипредметного тесту (НМТ) або ЗНО минулих років.

Також необхідно відзначити, що у 2024 році до Академії зарахована певна кількість абітурієнтів пільгової категорії, а саме: діти учасників бойових дій – 4 особи, інвалід дитинства – 1 особа, 3 особи, які є внутрішньо переміщеними особами відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», та 7 осіб, що проживають на території можливих бойових дій.

Дев’ятий рік поспіль на базі приймальної комісії Академії успішно працює освітній центр «Донбас – Україна, Крим – Україна». Протягом року проведено низку організаційних заходів щодо удосконалення роботи освітнього центру. У результаті роботи центру спільно із Ліцеєм № 8 ім. Василя Стуса (ЗЗСО № 8) м. Краматорська були проведені вступні випробування для 5 абітурієнтів з атестатом ДНР, які проживають на тимчасово окупованій території або переселилися з неї у 2024 році. Загальна кількість осіб, які звернулися до Центру з метою вступу до Академії за денною та заочною формами здобуття освіти у 2024 році, склала 10 осіб. Зараховано до Академії на денну форму здобуття освіти за державним замовленням – 5 осіб.

У період вступної кампанії 2024 року плідна співпраця відділу СПіП Академії із центрами зайнятості Києва, Краматорська, Слов’янська, Авдіївки, Бучанської філії Київської області та Ужгородської філії Закарпатської області сприяла розширенню фінансування підготовки здобувачів вищої освіти в ДДМА за рахунок ваучерів. Цьогоріч за рахунок ваучеру будуть здобувати вищу освіту в Академії 17 студентів.

Відповідно до державного замовлення на 2024 рік за результатами широкого конкурсу для абітурієнтів денної та заочної форм здобуття освіти Академією була отримана наступна кількість бюджетних місць:

  • для абітурієнтів на основі ПЗСО – 31 місце. По завершенню вступної кампанії 2024 року 2 місця денної форми здобуття освіти залишилися незатребуваними;
  • для абітурієнтів на основі фахового молодшого бакалавра / молодшого спеціаліста – 13 місць;
  • для абітурієнтів на основі освітнього ступеня бакалавра – 49 місць. Залишилося незатребуваним 1 місце.

Відмова від бюджетних місць і, як наслідок, не зарахування до Академії вступників чоловічої статі пов’язана з невиконанням умов вступу, а саме ненаданням військово-облікових документів у належному вигляді з актуальними оновленими даними 2024 року.

Академія у 2024 році бере участь у широкому конкурсі, де використовуються при адресному розміщенні місця державного замовлення для здобуття ступеня молодшого бакалавра на основі ПЗСО, ступеня бакалавра на основі ПЗСО та НРК5, крім спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» та ступеня магістра зі спеціальностей галузей знань 05 «Соціальні та поведінкові науки», 07 «Управління та адміністрування», 28 «Публічне управління та адміністрування», 12 «Інформаційні технології». Слід зазначити, що за результатами вступу за широким конкурсом кількість абітурієнтів-бюджетників, які зараховані на відповідні спеціальності, значно скоротилася. Це пов’язано, по-перше, із дистанційною формою надання знань здобувачам освіти в Україні, і, як наслідок, недостатнім рівнем знань та неможливістю подолання мінімального порога балів (130), по-друге – з відтоком більш підготовленої молоді до закладів вищої освіти центральної та західної України, а також Європи.

У 2024 році на перший курс Академії на основі ПЗСО денної та заочної форм здобуття освіти зараховано на 9 контрактників більше, ніж у 2023 році (77 осіб у 2024 році проти 68 осіб у 2023 році), більшість – це студенти спеціальностей 073 «Менеджмент» та 122 «Комп’ютерні науки», які зараховані на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб. Збільшення чисельності абітурієнтів-контрактників у цьому році пов’язане в першу чергу з можливістю фінансування навчання випускників 2024 року загально освітніх шкіл і гімназій міста Краматорськ за програмою фінансування з місцевого бюджету. За цією програмою вдалося зарахувати на контракт 56 осіб.

Незважаючи на всі зусилля з профорієнтаційної роботи, залишається тенденція вступу випускників загальноосвітніх шкіл міста Краматорська у заклади вищої освіти інших міст України (Київ, Харків, Львів тощо). У 2024 році із 1 162 випускників 11-х класів шкіл м. Краматорська до ДДМА зараховано лише 80 осіб, що складає 6,88 % від загального випуску (у 2023 році цей показник складав 6,42 %).

У 2024 році до Академії зараховано 4 студента із золотими медалями та 1 студент із срібною медаллю (у 2023 році було зараховано 3 медалісти із золотою медаллю).

Із початком повномасштабного російського вторгнення профорієнтаційна робота в регіоні пов’язана з цілою низкою складностей і в цілому залишається недостатньо ефективною. Перешкодою проведення цієї роботи на достатньому рівні є воєнні дії у Донецькому регіоні та окупація більшості населених пунктів – традиційних баз агітації Академії. Слід зазначити, що географія населених пунктів, із яких абітурієнти вступили до Академії у 2024 році, розширилася за рахунок населених пунктів Тернопільської, Чернігівської, Чернівецької, Вінницької та Миколаївської областей. Це свідчить про те, що викладачі, які тимчасово переселилися в більш безпечні регіони України, проводять профроботу за місцем свого тимчасового проживання. 

Кількість студентів, зарахованих до груп прискореної підготовки денної та заочної форм здобуття освіти із випускників коледжів, технікумів і ВПТУ, у 2024 році складає лише 33 особи, із яких 13 осіб зараховано на місця державного замовлення. Слід особливо акцентувати увагу на те, що кількість випускників структурних підрозділів ДДМА, що вступили у 2024 році до Академії, неприпустимо мала і складає: ВСП «КФК ПІТБ ДДМА» – 9,93 %, «ДФК ДДМА» – 3,33 % від загальної кількості випускників цих навчальних закладів – структурних підрозділів Академії. Частина випускників структурних підрозділів або не склала Національний мультипредметний тест та не мала можливості вступати до Академії або вступила до інших вишів України.

Неможливість позитивно скласти мультипредметний тест є свідоцтвом низької підготовки випускників коледжів із предметів НМТ і свідчить про те, що роботу щодо підготовки для успішного складання НМТ випускниками коледжів необхідно починати на початку випускного курсу через систему безоплатних підготовчих онлайн-курсів, які функціонують при ДДМА.

Щорічно зменшується і залишається низькою кількість вступників, які зараховані до Академії на заочно-прискорену форму здобуття освіти (6 осіб у 2024 році, 10 осіб – у 2023 році). Це може бути пов’язане в тому числі з невеликою кількістю бюджетних місць у 2024 році та з відсутністю відстрочки від мобілізації для вступників чоловічої статі.

На ступінь «Магістра» денної форми здобуття освіти станом на 1 вересня 2024 року зараховано до ДДМА 77 осіб (із них 41 особа – на умовах контракту), на заочну форму здобуття освіти кількість зарахованих складає 29 осіб – усі для навчання на умовах контракту. Таким чином, загальна кількість зарахованих в Академію магістрів складає 106 осіб, із яких 25 осіб – це випускники інших ЗВО і 17 – випускники ДДМА минулих років.

Для випускників-бакалаврів ДДМА 2024 року, місце проживання яких зареєстровано на особливо небезпечній території, під час вступу для здобуття ступеня магістра на таку саму спеціальність були створені спеціальні умови вступу. Спрощеними умовами вступу, без складання вступного іспиту до магістратури, скористалися 2 здобувачі освіти.

Слід зазначити, що в цьому навчальному році для вступу до магістратури на всі спеціальності передбачено складання єдиного вступного іспиту (ЄВІ) з іноземної мови і тесту загальної навчальної компетенції (ТЗНК) та додатково для кон’юнктурних та спеціальностей 12 галузі знань – єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ). У червні 2024 року приймальною комісією було зареєстровано на основну сесію – 298 осіб, у липні зареєстровано на додаткову сесію – 15 осіб, у серпні зареєстровано на спеціальну сесію – 16 осіб. Низький рівень реєстрації на вступні випробування серед бакалаврів Академії пов’язаний: по-перше, із недостатнім рівнем підготовленості випускників бакалавріату до складання єдиного вступного іспиту з іноземної мови, ТЗНК та ЄФВВ; по-друге – з обмеженими фінансовими можливостями виїхати до Харківської або Дніпропетровської областей для складання іспитів.

У жовтні 2023 року в Академії були організовані безоплатні підготовчі онлайн-курси для випускників шкіл та коледжів для підготовки до НМТ. На шестимісячні курси було зареєстровано 77 слухачів. Навчання проводилося із залученням викладачів Академії з чотирьох предметів: українська мова, математика, історія України та англійська мова. Однак завдяки цій роботі лише 12 (15,6 %) слухачів підготовчих курсів після закінчення навчання вступили до ДДМА на умовах державного бюджету.

Для бакалаврів Академії четвертого курсу протягом навчального року проводилися підготовчі курси для підготовки до складання ЄВІ з англійської мови. Загальна кількість слухачів складала – 27 осіб, із яких позитивно склали ЄВІ та були зараховані на навчання до ДДМА – 23 особи.

Освітня діяльність на третьому освітньо-науковому рівні вищої освіти в Академії ліцензована за 11 спеціальностями. Станом на 31 грудня 2024 року підготовка докторів філософії здійснювалася за 6 спеціальностями: 051 «Економіка», 073 «Менеджмент», 131 «Прикладна механіка», 132 «Матеріалознавство», 133 «Галузеве машинобудування», 174 «Автоматизація, комп’ютерно-інтегровані технології та робототехніка».

В аспірантурі на вказану дату навчалися 72 особи, із них на денній формі здобуття освіти – 69 осіб, на вечірній – 3 особи. У 2024 році до аспірантури зараховано 14 осіб: 13 осіб на денну форму здобуття освіти (12 осіб за державним замовленням і 1 особа за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб) та 1 особа на вечірню форму здобуття освіти за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб. У 2024 році аспірантуру закінчили 3 особи.

Профорієнтаційна робота серед абітурієнтів проводилася на закріплених наказом по Академії базах агітації. Із метою залучення абітурієнтів до вступу до Академії відповідно до плану профорієнтаційної роботи у 2023/2024 навчальному році для випускників навчальних закладів м. Краматорська та міст регіону ректоратом, ВСПіП, відділом з організації виховної роботи зі студентами (далі – ВОВРС), медіагрупою «Академія», факультетами, кафедрами, ЦДЗО вживано комплекс заходів, а саме:

  • у жовтні 2023 року організовані безоплатні шестимісячні онлайн-курси для випускників шкіл та коледжів із метою підготовки до складання НМТ–2024 із чотирьох предметів: математики, історії України, української мови, англійської мови;
  • у грудні 2023 року організовані платні шестимісячні онлайн-курси для випускників-бакалаврів 2024 року та магістрів, спеціалістів минулих років для підготовки до складання ЄВІ-2024 з англійської мови;
  • протягом навчального року приймальна комісія і ВСПіП провели низку онлайн-зустрічей із батьками та випускниками шкіл, випускниками закладів передвищої освіти, випускниками структурних підрозділів ДДМА, які бажають вступати на навчання до бакалавріату, а також із випускниками-бакалаврами, що планують вступати в поточному році до магістратури, за темою «Вступна кампанія 2024 в Україні: зміни, деталі, роз’яснення». У зазначеному заході взяли участь понад 200 осіб із міст та населених пунктів Донецької області;
  • у лютому 2024 року деканами, кафедрами кожного із 4 факультетів Академії та приймальною комісією було проведено профорієнтаційні онлайн-заходи «День знайомства з факультетом». Завдяки цим зустрічам декани та гаранти освітніх програм знайомили майбутніх абітурієнтів із освітньо-професійними та науковими програмами випускових кафедр. Загальна кількість майбутніх абітурієнтів-учасників зустрічей склала більш 150 осіб;
  • у квітні – травні 2024 року окремими кафедрами спільно з приймальною комісією Академії проведено дні відкритих дверей кафедр для випускників шкіл та їхніх батьків, випускників коледжів із метою ознайомлення зі спеціальностями та освітніми програмами випускових кафедр та роз’яснення про умови вступу на бюджет до ДДМА. У зазначених заходах узяли участь понад 180 осіб із таких міст, як Краматорськ, Слов’янськ, Авдіївка, Часів Яр, Торецьк, Бахмут;
  • 27–29 травня приймальна комісія і ВСПіП узяли участь у серії вебінарів «Як організувати та провести вступну кампанію 2024 через освітні центри «Крим – Україна» та «Донбас – Україна».

Із метою супроводу й допомоги абітурієнтам, які проживають на тимчасово окупованих територіях, або які переселилися з них після 1 січня 2024 року, в отриманні свідоцтва про повну загальну середню освіту та вступу до ДДМА на базі приймальної комісії, спільно з економіко-гуманітарним ліцеєм № 8 імені Василя Стуса м. Краматорська, продовжив функціонувати освітній центр «Донбас – Україна» та «Крим – Україна». Станом на травень 2024 року до центру звернулося 16 школярів із населених пунктів, які розташовані на лінії зіткнення та з тимчасово окупованої території.

Усвідомлюючи той факт, що ефективність результатів вступної кампанії безпосередньо пов’язана з проведенням профорієнтаційної роботи, співробітники відділу СПіП та приймальної комісії узяли участь у батьківських онлайн-зборах із метою консультування батьків щодо вступної кампанії 2024 року та агітації на навчання до Академії в низці ЗОШ міст Краматорська та Слов'янська.

Детально результати вступної компанії 2024 року, а також основні задачі з організації та проведення профорієнтаційної роботи на новий навчальний рік розглядалися й обговорювалися на засіданні вченої ради Академії у вересні 2024 року.

 

ВИХОВНА, СОЦІОКУЛЬТУРНА Й СПОРТИВНО-МАСОВА РОБОТА В АКАДЕМІЇ І НА ФАКУЛЬТЕТАХ. СТУДЕНТСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ

 

У 2024 році в Академії проведено значну кількість заходів, спрямованих на розвиток професійних навичок здобувачів освіти, неформальної освіти, національно-патріотичного виховання, утвердження патріотичних цінностей, переконань, поваги до культурного та історичного минулого України, волонтерської діяльності та заходів із підтримки безпекових дій у період війни. В умовах війни домінантою виховної роботи є акцент на знання рідної культури, природи та історії, які у свою чергу є частиною національного спротиву. Молодь України – це нове покоління захисників своєї землі, готових зберігати і популяризувати надбання рідного краю.

Протягом року тривала підтримка студентів і випускників Академії, зокрема в організації зборів для здобувачів, викладачів і співробітників, які служать у Збройних силах України. Проведено значну кількість благодійних заходів на підтримку наших героїв. Ушанування воїнів, які загинули під час російсько-української війни – важлива складова сьогодення. Спільно з Національним банком України проведено акцію «Смілива гривня», благодійну ініціативу, мета якої – об'єднати зусилля українців і зібрати кошти для допомоги українській армії. Викладачі та співробітники ДДМА долучилися до акції «Збройні сили України очима українців», яку започатковано облдержадміністрацією до Дня Збройних сил України. Здобувачі та викладачі Академії долучилися до опанування інженерного курсу «Народний FPV» від проєкту Victory Drones фонду технологічної допомоги Dignitase, що став доступним з 2 лютого 2024 року на навчальній платформі Prometheus для всіх охочих. У рамках курсу слухачі опанували навички збірки цивільного 7-дюймового FPV-дрона. Рада студентського самоврядування Донбаської державної машинобудівної академії отримала подяку за вагомий внесок у розвиток молодіжного волонтерського руху, популяризацію екологічної культури та активну участь у глобальних екологічних ініціативах від Всеукраїнського молодіжного руху Let’s do it Ukraine.

З огляду на реалії сьогодення проблема організації роботи зі студентами в Академії є актуальною та надзвичайно складною, оскільки в умовах війни та скрутної економічної і політичної ситуації Академія продовжує готувати дипломованих спеціалістів, виховувати всебічно й гармонійно розвинених громадян, що готові до соціальної та професійної діяльності, яка спрямована на розвиток країни, адаптацію в сучасному суспільстві. Тому робота зі студентами акцентована на формуванні в них моральних якостей як домінант у становленні майбутнього фахівця. Робота зі студентами в Академії є предметом постійної уваги вченої ради, яка на засіданнях розглядає питання національно-патріотичного виховання та сучасних підходів до роботи зі студентами.

У межах Закону України «Про вищу освіту», Наказу Президента України від 13 жовтня 2015 р. № 580 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання дітей та молоді на 2016–2020 роки», Розпорядження Кабінету міністрів України від 30 березня 2023 року №269-р «Про затвердження плану заходів із відзначення подвигів ветеранів війни, проявлених під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України на період 2023–2026 років», Концепції національно-патріотичного виховання в ДДМА, Положення про студентське самоврядування ДДМА, робота зі студентами у структурних підрозділах реалізується за наступними напрямами:

  • етичне, моральне та патріотичне виховання;
  • культурно-мистецькі заходи;
  • соціальні та благодійні проєкти;
  • фізичне виховання та спортивні заходи;
  • профорієнтаційні заходи.

Незважаючи на складні обставини воєнного стану, усі структурні підрозділи ефективно працювали за цими напрямами протягом року. На особливу увагу та подяку заслуговують ініціативна та якісна організація загальноакадемічних заходів, участь у міжнародних конференціях і конкурсах у рамках виховної роботи – кафедра філософії та соціально-політичних наук, кафедра мовної підготовки та Рада студентського самоврядування.

У січні до Дня Соборності України Донецьким обласним краєзнавчим музеєм проведена акція «Україна Соборна», у рамках якої потрібно було написати невелике есе на тему «Соборність для мене – це…». Активну участь в акції взяли доценти кафедри мовної підготовки і здобувачі освіти Донбаської державної машинобудівної академії. Здобувачі та викладачі Академії долучилися до обласного онлайн-уроку, присвяченого пам’яті Героїв Крут, який провів Донецький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти.

За підсумками Всеукраїнського конкурсу творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» із нагоди відзначення Дня Соборності України в лютому 2024 р., який проводився Інститутом політико-правових та релігійних досліджень за підтримки Міністерства молоді та спорту України, Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, Національної академії педагогічних наук України, Європейської культурної асамблеї, Київської міської державної адміністрації, Всеукраїнського товариства «Знання» України та ін. серед 20 187 освітян, студентка спеціальності «Політологія» Донбаської державної машинобудівної академії Софія Бородай (група ПЛ-20-1) посіла ІІІ місце. Науковий керівник – доцентка Наталія Стешенко. Співробітники та здобувачі ДДМА долучилися до презентаційної сесії «Революція Гідності: 10-і роковини чи 10-й ювілей?», яку проводив відділ національного виховання, позашкільної та громадянсько-історичної освіти Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Академія відзначала День жінок і дівчат у науці, що проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН задля досягнення повного й рівного доступу жінок та дівчат до науки, забезпечення гендерної рівності, розширення прав і можливостей жіноцтва.

У березні Академія долучилася до відзначення Всесвітнього дня поезії. 21 березня в Україні проходить Національний тиждень читання поезії – щорічна активність Українського інституту книги. Цього року темою тижня поезії обрано ДІМ. Гаслом став рядок із вірша сучасної української поетки Ірини Шувалової – «Ріки незмінно течуть додому». ДДМА долучилася до участі у Всеукраїнському літературному конкурсі ім. Олени Теліги та Олега Ольжича «Тільки тим дана перемога, хто у болі сміятися зміг» – художні твори про події та учасників національно-визвольного руху в Україні ХХ–ХХІ століть та волонтерів, добровольців, військовослужбовців, капеланів, медпрацівників, журналістів, які брали або беруть участь у московсько-українській війні, розв'язаній росією у 2014 році. Участь у Всеукраїнському конкурсі для школярів та студентів України на тему «Моя країна – моя відповідальність». Тема і форма статті пов’язані з розвитком держави та національної свідомості українців. Участь у майстер-класі, який проводив Український Інститут Прикладної Психології та Психотерапії «Вимушено розділені. Для тих, хто поїхав, і для тих, хто залишився». Академія долучилася до Всеукраїнського проєкту збору книжок «Вільні читають українською!» у Донецькій області з нагоди відзначення 210-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка.

У травні 2024 року за ініціативи кафедри філософії та соціально-політичних наук було проведено загальноакадемічний захід до Дня пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років під назвою «Країна і людина в полум'ї війни». Йшлося про долі українців і українок, які жили і боролися в роки Другої світової війни, а також про сучасних героїв і геройок, які захищають нашу Україну від російських загарбників. У травні також проведено засідання політичного дискусійного клубу, темою якого є «Українська національна ідентичність в умовах Європейської інтеграції». Академія взяла участь у Національному Фестивалі «Код Нації» до Дня Європи, який відзначається 9 травня. Відповідно до наказу президента ГО «Українська федерація “Спорт заради розвитку”» № 51 від 16.05.2024 року Раду студентського самоврядування Донбаської державної машинобудівної академії нагороджено почесною грамотою за активну участь у Національній руханці до Міжнародного дня вишиванки.

У вересні Студрада Академії долучилася до Всеукраїнського флешмобу, який присвячений Всесвітньому дню руху заради здоров’я. Захід об’єднав понад 200 тисяч учнів, студентів, викладачів та вчителів з усієї України.

Славетну історію і різні аспекти життя козаків висвітлили у своїх докладах студентки Академії Олександра Клименко (першокурсниця спеціальності «Хімія»), Анастасія Архипенко та Ксенія Володченко (1, 2-й курс спеціальності «Політологія») на студентській науковій конференції, яку організувала кафедра філософії та соціально-політичних наук до Дня захисників та захисниць України 2 жовтня. Також наша Академія уже багато років є активним учасником радіодиктанту національної єдності, цьогорічний читець якого, Павло Вишебаба, родом із Краматорська і навчався у Донбаській державній машинобудівній академії. У жовтні 2024 р. здобувачі беруть участь у Всеукраїнському краєзнавчому конкурсі «От де, люде, наша слава, слава України». 

У листопаді 2024 року в Академії відбувся І (вишівський) етап ХХV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. За результатами конкурсного відбору 1-е місце посіла здобувачка групи ММ23-1 Олена Дьяченко, яку рекомендовано до участі в ІІ (обласному) етапі конкурсу. Організаторами Міжнародного конкурсу є Міністерство освіти і науки України, Міністерство оборони України, Міжнародний благодійний фонд «Ліга українських меценатів», Інститут української мови Національної академії наук України. Також в Академії відбувся перший (вишівський) етап XV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. За умовами конкурсу учасники від руки писали твір на тему «Ген непокори українського народу через призму творчості Тараса Шевченка». За результатами конкурсу 1-е місце серед негуманітарного напряму підготовки посіла Олена Дьяченко (група ММ-23), серед здобувачів гуманітарного напряму підготовки 1-е місце здобула Поліна Скиба (група МН-24м). На 2-му місці – Марта Мельник (група ММ-24), 3-є місце – Костянтин Биліна (група ЗВ-24). Олену Дьяченко і Поліну Скибу журі рекомендувало для участі в другому (обласному) етапі Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Історію державного свята – Дня Гідності і Свободи, а також сутність ключових понять обговорили 21 листопада на онлайн-зустрічі студенти спеціальності «Політологія» та викладачі кафедри філософії та соціально-політичних дисциплін ДДМА. Революція Гідності стала відповіддю на відмову від євроінтеграційного курсу уряду. До Дня пам’яті жертв голодоморів 22 листопада на кафедрі філософії та соціально-політичних наук ДДМА відбулася кураторська година для студентів різних курсів спеціальності «Політологія». Згуртування українців навколо спільної історичної пам’яті, захист демократичних цінностей та побудова більш гуманного та справедливого суспільства – ось основна задача нинішніх та майбутніх поколінь.

Для здобувачів освіти 2024 року проведено понад 50 офлайн- та онлайн-лекцій, тренінгів, заходів, спікерами яких були народні депутати України, державні управлінці вищих рівнів, дипломати. Упродовж 2024 року одним з основних напрямів діяльності була реалізація та долучення студентів до роботи в органах місцевого самоврядування. У рамках напряму наша Академія приєднується до ініціативи Проєкту USAID «Економічна підтримка України» і створює Центр розвитку кар’єри. Студентське самоврядування ДДМА взяло участь в обласному проєкті «Ми є. Були. І будем ми!» за ініціативою управління сім’ї, молоді та масових заходів національно-патріотичного виховання Донецької обласної державної адміністрації.

Представники Ради студентського самоврядування Донбаської державної машинобудівної академії долучилися до роботи Всеукраїнського студентського форуму «Незламний Ірпінь – незламна Україна», що відбувся у місті Ірпінь Київської області на базі Державного податкового університету, де розповіли про ДДМА та свою діяльність. Окрім здобувачів освіти, у форумі взяли участь представники органів державної влади, місцевого самоврядування, військовослужбовці Збройних сил України та Національної гвардії України, волонтери та громадські діячі. Зокрема міський голова Ірпеня Олександр Маркушин і Юлія Гришина – Народна депутатка України, голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. В.о. ректора Державного податкового університету Дмитро Серебрянський у своєму виступі зазначив, що цей форум стане важливим кроком у зміцненні співпраці органів студентського самоврядування в напрямі розвитку студентських ініціатив.

У рамках цього напряму студенти Академії взяли участь у міжрегіональному молодіжному освітньо-професійному курсі «Державотворець: Дії заради змін!», а також участь в онлайн-тренінгу Донецького обласного центру зайнятості «На старт! Увага! Кар’єра!».

Здобувачі освіти Академії всебічно підтримали програму залучення молоді до відновлення України шляхом реалізації молодіжних обмінів «ВідНОВА:UA». Рада студентського самоврядування ДДМА долучилася до роботи Міжнародної науково-практичної конференції «Студентське самоврядування – шлях змінотворців у відбудові України». Конференція проходила в змішаному форматі – офлайн у місті Києв та онлайн. Студрада доєдналася до Національного Офісу дітей та молоді «ДІйМО» – консультативно-дорадчого органу Міністерства соціальної політики України.

У Всеукраїнському заході – ІІ Національному форумі органів студентського самоврядування взяли участь члени Ради студентського самоврядування ДДМА, які гідно представили Академію, презентували свою діяльність та долучилися до панельних дискусій з актуальних тем, що хвилюють кожного студента. Студентське самоврядування ДДМА долучилося до круглого столу з питань розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану: у Києві відбувся круглий стіл «Стратегія розвитку вищої освіти України в умовах надзвичайних ситуацій та криз воєнного стану. Розбудова мережі закладів вищої освіти України» – спільний захід Міністерства освіти і науки України, Національного Еразмус+ офісу в Україні, Національної команди експертів із реформування вищої освіти Програми ЄС Еразмус+, Інституту вищої освіти НАПН України та Інституту демографії та проблем якості життя НАН України. Студент 2-го курсу магістратури кафедри менеджменту (освітня програма «Державна служба»), голова Ради студентського самоврядування ДДМА Костянтин Чоста здобув перемогу в конкурсі стипендіальної програми «Завтра.UA». Журі визначило переможця з-поміж 342 конкурсантів із понад 100 закладів вищої освіти України.

У Києві в стінах Міністерства освіти і науки України Рада студентського самоврядування ДДМА взяла участь у зустрічі представників органів студентського самоврядування (ОСС) з міністром освіти і науки України Оксеном Лісовим та його заступником Михайлом Вінницьким.

Експертна рада студентства закладів вищої освіти разом із Радою студентського самоврядування ДДМА провела Національне студентське опитування, метою якого є збір, аналіз та актуалізація академічних потреб студентства.

Студента Донбаської державної машинобудівної академії Дениса Жарікова обрано Головою Молодіжної ради Краматорська. Денис навчається за спеціальністю «Комп’ютерні науки», є іменним стипендіатом Верховної ради України, членом ГО «Молодіжний схід». У 2025 році Дениса Жарікова обрано головою Ради студентського самоврядування Донбаської державної машинобудівної академії.

Організація освітнього процесу з фізичного виховання в ДДМА базується на законах України «Про вищу освіту», «Про фізичну культуру і спорт», Положенні про організацію фізичного виховання і масового спорту у вищих навчальних закладах, Положенні про організацію освітнього процесу в ДДМА та Положенні про організацію освітнього процесу з фізичного виховання в ДДМА, а організація масового спорту забезпечується на основі календарних планів спортивно-масових заходів та затверджених положень про проведення змагань. Незважаючи на війну, студенти Академії беруть активну участь у спортивних заходах міжнародного рівня, які проходять в основному в країнах Європи, і виборюють призові місця. Так, у 2024 календарному році студенти Академії брали участь у наступних спортивних змаганнях всеукраїнського і міжнародного рівнів і завойовували відповідні медалі:

  • фінал XIX літньої Універсіади з легкої атлетики («золото», «срібло»);
  • фінал XIX літньої Універсіади з важкої атлетики («золото», «срібло», «бронза»);
  • чемпіонат України, Європи та світу з пауерліфтингу («золото», «срібло»);
  • молодіжна першість світу із самбо серед юнаків («бронза»);
  • Кубок України та чемпіонат України з боротьби вільної та греко-римської («золото», «срібло», «бронза»);
  • Міжнародний та Всеукраїнський турніри з боротьби греко-римської («золото», «бронза»);
  • чемпіонат Європи та України з тхеквондо серед чоловіків («срібло», «бронза»);
  • міжнародні турніри з тхеквондо серед дорослих («золото»);
  • чемпіонат України із самбо серед студентів («золото»);
  • чемпіонат м. Києва і Київської області з легкої атлетики («срібло»);
  • регіональний етап Студентських ігор України серед студентів ЗВО в Донецькій області (змагання із загальної фізичної підготовки: «золото», «срібло», «бронза»);
  • флешмоб, присвячений Міжнародному дню студентського спорту.

Найкращі спортивні досягнення здобувачів ДДМА у 2024 році:

  • здобувачка освіти (гр. ФКС-21-1) Марія Ларіна посіла 1-е місце у штовханні ядра та 2-е місце у метанні диска у всеукраїнському фіналі XIX літньої Універсіади України з легкої атлетики (10–12.05.2024 р., м. Біла Церква);
  • здобувач освіти (гр. ФКС-22-1) Марко Волошин посів 3-є місце в чемпіонаті Дніпропетровської області серед дорослих (09–10.02.2024 р.) та 1-е місце у відкритому чемпіонаті Донецької області (11–12.05.2024 р.) з боротьби греко-римської;
  • здобувачка освіти Вероніка Бордюг (гр. ФКС-20-1) виборола 3-є місце на чемпіонаті Європи (07–12.05.2024 р., м. Хамм, Люксембург), 1-е місце в абсолютній першості Європи серед юніорок та 1-е місце на чемпіонаті України з пауерліфтингу серед жінок (18–24.02.2024 р., м. Коломия),
  • здобувач освіти Артем Гарбар (гр. ФКС-20-2) виборов золоті медалі на міжнародних змаганнях з тхеквондо (08–12.05.2024 р., Відень і Белград) та «срібло» на чемпіонаті України серед чоловіків із тхеквондо (06.04.2024 р.);
  • здобувач освіти Антон Савкін (гр. ФКС-22-1) посів 2-е місце на чемпіонаті України з пауерліфтингу (19–24.02.2024 р., м. Коломия), 2-е місце на чемпіонаті України з класичного пауерліфтингу серед ДЮСШ (24.30.10.2024 р., м. Коломия) та 1-е місце на чемпіонаті Європи з пауерліфтингу серед юніорів та чоловіків (06–10.05.2024 р., Люксембург); «срібло» у сумі триборства на чемпіонаті світу з пауерліфтингу серед юніорів (28.08–8.09.2024 р., м. Сант Пауло, Мальта);
  • здобувач освіти Богдан Сичевський (гр. ФКС-23-1) виборов 3-є місце на Молодіжній першості світу із самбо серед юнаків та юніорів (13.10.2024 р., м. Ларнака, Кіпр); посів 3-є місце на Молодіжній першості світу із самбо серед юніорів (18–20 р.);
  • здобувач освіти Дмитро Засядьвовк (гр. ФКС-23-1) виборов срібну медаль у розділі лоу-кік на Кубку України з кікбоксингу ВТКА, м. Дніпро;
  • здобувач освіти Владислав Луб (гр. ФКС-23-1) виборов бронзову нагороду на Всеукраїнському турнірі з боротьби греко-римської пам’яті Леоніда Гайряна (19–21.10.2024 р.);
  • здобувач освіти Андрій Ткачук (гр. ФКС-23-1) виборов бронзові нагороди на чемпіонаті України U23 із боротьби греко-римської (15–17.03.2024 р., м. Дніпро) та U20 (25–26.04.2024 р., м. Тячів, Закарпатська обл.); 1-е місце на Кубку України з греко-римської боротьби серед молоді (15–17.11.2024 р., м. Тячів);
  • здобувач освіти Валентин Лобода (гр. ФКС-24-1т) посів другі місця на командному чемпіонаті м. Києва і відкритому чемпіонаті Київської області з легкої атлетики (стрибки із жердиною) у приміщенні (21.12.2024 р., м. Бровари).

 

Вчена рада признала роботу Академії, її факультетів і кафедр у 2024 році за основними напрямами діяльності в цілому задовільною.

На підставі критичного аналізу результатів діяльності кафедр і факультетів, зазначених у звітах деканів факультетів, та з урахуванням зазначених недоліків Вчена рада постановила розробити плани роботи кафедр і факультетів на 2025 рік. Проміжні звіти про хід виконання планів роботи кафедр та факультетів на 2025 рік – заслухати на засіданні вчених рад факультетів.

 

Вчена рада заслухала і затвердила звіти структурних підрозділів ДДМА краматорського і дружківського фахових коледжів: КФК ПІТБ і ДФК.

 

Вчена рада рекомендувала призначити стипендії Президента України:

  • Борисову Д.О., гр. ФКС-21-1;
  • Мурату В.М.,  гр. КІ-21-1; 
  • Стрілецькому К.О., гр. КН-22-1;
  • Стрілецькому О.О., гр. КН-22-1.

 

Вчена рада затвердила документи про ліцензування спеціальності 017 «Фізична культура і спорт» другого магістерського рівня у сфері вищої освіти.

 

Вчена рада затвердила інструкцію щодо дій в умовах надзвичайних ситуацій у ДДМА. З інструкцією можна ознайомитись на сайті Академії.

 

Вчена рада рекомендувала до видання:

  • колективну монографію:

Фінансові інструменти забезпечення стійкого розвитку соціально-економічних систем : колективна монографія під заг. ред. д-ра екон. наук, проф., зав. каф. «Фінанси, банківська справа та підприємництво» Єлецьких С.Я. (для фахівців з фінансового управління (як на рівні мікроекономічних суб’єктів, так і на державному рівні), для спеціалістів з питань розвитку соціально-економічних систем, для науковців, аналітиків, працівників підприємств, фінансових установ та державних органів управління, а також магістрів та аспірантів економічних спеціальностей).

  • навчальний посібник:

Єлецьких С.Я., Михайличенко Н.М. Фінансовий менеджмент : навчально-методичний посібник для самостійного вивчення дисципліни (для здобувачів другого (магістерського) рівня вищої освіти спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок»).

 

На цьому Вчена рада січневе засідання закрила.

 

Підготував Вячеслав Медведєв